فلج مغزی (سی پی) خفیف و طب سوزنی


Dr. Ansari 5 اردیبهشت 1402 دقیقه مطالعه
فلج مغزی (سی پی) خفیف و طب سوزنی

فلج مغزی دسته ای از اختلالات است که بر حرکت و تون یا وضعیت عضلانی تأثیر می گذارد و علت آن آسیبی است که به مغز در حال رشد و اغلب قبل از تولد وارد می شود.

علائم و نشانه ها در دوران نوزادی یا قبل از دبستان ظاهر می شوند. به طور کلی، فلج مغزی باعث اختلال در حرکت همراه با رفلکس های شدید، شلی یا اسپاسم اندام ها و تنه، پوسچر غیرمعمول، حرکات غیرارادی، عدم تعادل در راه رفتن یا ترکیبی از این موارد می شود.

افراد مبتلا به فلج مغزی ممکن است مشکلاتی در بلع داشته باشند و معمولاً دچار عدم تعادل عضلانی چشم می شوند که در آن چشم ها روی یک شی متمرکز نمی شوند. همچنین ممکن است به دلیل سفتی ماهیچه ها، دامنه حرکتی در مفاصل مختلف بدنشان کاهش یابد.

علت فلج مغزی و تأثیر آن بر عملکرد بسیار متفاوت است. برخی از افراد مبتلا به فلج مغزی می توانند راه بروند. برخی نیاز به کمک دارند، برخی از افراد دارای معلولیت ذهنی هستند، اما برخی دیگر اینگونه نیستند. صرع، نابینایی یا ناشنوایی نیز ممکن است وجود داشته باشد. فلج مغزی یک اختلال مادام العمر است و درمان ها می توانند به بهبود عملکرد این افراد کمک کنند.

مکانیسم طب سوزنی برای CP

طب سوزنی پوست سر در طب سنتی چینی ابزار مهمی برای توانبخشی فلج مغزی است. یک تکنیک، ترکیبی از طب سوزنی مرسوم چینی و دانش پزشکی غربی در مورد نواحی معرف قشر مغز است. تحقیقات پزشکی مدرن نشان می‌دهد، طب سوزنی پوست سر می‌تواند رگ‌های خونی قشر مغز را منبسط کند و خون رسانی به قشر مخ را بهبود بخشد. همچنین، طب سوزنی به متابولیسم سلول‌های مغزی و بیان عوامل نوروتروفیک کمک می کند و به طور ویژه نواحی عملکرد حرکتی خاص قشر مغز را فعال می‌سازد.

یافته‌های متاآنالیز انجام شده در سال 2018 بر مقالات پایگاه های داده نشان داد، طب سوزنی همراه با درمان های توانبخشی درمانی مؤثر برای بهبود فعالیت های روزمره، بهبود عملکرد موتور حرکتی برای مهارت های حرکتی درشت و ظریف، کاهش اسپاسم عضلات و میزان کل اثربخشی درمان در کودکان فلج مغزی است. طب سوزنی در زمینه های عملی و تحقیقاتی به عنوان یک درمان جایگزین و مکمل در حال بررسی است. اگرچه نتایج مطالعات به دلیل برخی محدودیت ها باید با احتیاط تفسیر شود، اما پزشکان می توانند طب سوزنی را همراه با آموزش های توانبخشی برای درمان کودکان فلج مغزی مد نظر قرار دهند.

نمونه بالینی بهبود فلج مغزی با طب سوزنی دکتر انصاری

بیمار ۴/۵ ساله، حدود یک سال و نیم پیش برای مشکل سی پی (فلج مغزی/CP) مراجعه کردند. ایشان نمی توانستند صحبت کنند و قادر نبودند موقع خواب روی سمت راست و چپ جابجا شوند و فقط به پشت می خوابیدند.

☯️ پس از دوازده جلسه طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی ناحیه سر، از یک سال و نیم پیش تاکنون می‌توانند به وضوح صحبت کنند، موقع خواب روی دست چپ و راست جابجا شوند و وضعیت حرکتی بسیار بهتری دارند. ایشان هم اکنون برای مشکل دیگری مراجعه کرده اند و تحت درمان قرار دارند….

اطلاعات تماس مطب دکتر عباس انصاری- طب سوزنی و لیزر

02126767205

09106642920

پیج اینستاگرام: dr.abbas_ansari@

 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cerebral-palsy/symptoms-causes/syc-20353999

 

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*