کاهش وزن تضمینی (لاغری) بدون رژیم


Dr. Ansari 4 دی 1401 دقیقه مطالعه
کاهش وزن تضمینی (لاغری) بدون رژیم

چاقی یک بیماری مزمن غیر واگیر با چالش های بالینی و بهداشت عمومی است. مطالعات روی مدل‌های انسانی و حیوانی نشان داد که سلول‌های چربی سیتوکین‌های التهابی زیادی ترشح می‌کنند و از این رو چربی اضافی در چاقی منجر به التهاب مزمن سیستمیک می‌شود. اکنون پذیرفته شده است که اکثر پپتیدهای التهابی توسط ماکروفاژهای ساکن بافت چربی ترشح می شوند.

فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) و اینترلوکین-6 (IL6) مهم ترین سایتوکین هایی هستند که مسئول فرآیند التهابی مزمن هستند. در بزرگسالان، غلظت سرمی آنها به طور مثبت با معیارهای چاقی مرتبط است و با سندرم متابولیک، بیماری قلبی- عروقی، مقاومت به انسولین و دیابت مرتبط است.

پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP) یک نشانگر بسیار حساس التهاب است که در کبد سنتز می شود و این فرآیند عمدتاً توسط اینترلوکین-6 تنظیم می شود. hsCRP با چربی شکم همبستگی مثبت دارد و با افزایش خطر مشکلات قلبی- عروقی ارتباط نزدیک دارد.

طب سوزنی و کاهش وزن

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن های بسیار ظریف و استریل در نقاط خاص بدن یا “مسیرهای انرژی” است. سوزن‌های وارد شده برای تحریک ترشح اندورفین، یا هورمون‌های طبیعی ایجاد «احساس خوب» در بدن، عمل می‌کنند که می تواند اثر آرام بخش ایجاد کند که نیاز به خوردن بیش از حد ناشی از افزایش استرس، ناامیدی یا اضطراب را خنثی می کند. از این نظر، طب سوزنی می تواند افراد مبتلا را آرام کند و به کاهش وزن آنها بدون استفاده از دارو کمک کند.

تحقیقات اخیر برخی از مکانیسم‌های زیربنایی اثرات ضد التهابی طب سوزنی را بررسی کرده است که شامل واسطه گری مسیرهای سمپاتیک و پاراسمپاتیک است. سایر اثرات ضد التهابی گزارش شده طب سوزنی، شامل اثر آنتی هیستامینی و کاهش سیتوکین های پیش التهابی مانند TNF-α، IL-1β، IL-6 و IL-10 است.

مطالعات متعددی وجود دارد که تأثیر طب سوزنی را در مدیریت چاقی ارزیابی کرده است. طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله چاقی و همچنین بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی مانند اختلالات آلرژیک، بیماری‌های خودایمنی و نقص ایمنی مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، اکثر مطالعات دارای محدودیت های روش شناختی، از جمله حجم نمونه کوچک و طراحی مطالعه ناکافی کنترل شده هستند.

مطالعه بالینی در مورد تاثیر طب سوزنی بر درمان چاقی

یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌ کنترل‌شده بر روی 80 بیمار چاق وارد شده در پروژه ما در مرکز تحقیقات ملی انجام شد. آنها بر اساس شاخص توده بدنی (BMI) به 3 گروه تقسیم شدند. آزمودنی ها به مدت 6 ماه طب سوزنی را همراه با رژیم غذایی کم کالری دریافت کردند.

در گروه طب سوزنی از نقاط LI-4 ،LI-11 ،ST-21 ،ST-25 ،ST36 ،Fenglong (ST40) ،Neiting (ST44) ،Sanyinjiao (SP6) ،Daheng (SP15)، Neiguan (PC6)، Taichong (LR3) ،Guanyuan (CV4) و Zhongwan (CV12) استفاده شد.

جلسات طب سوزنی دو بار در هفته و هر جلسه 30 دقیقه انجام شد.

طب سوزنی گوش در نقاط Shenmen ، Mouth ، Stomach،  Sanjiao ، Liver ، Spleen ، Endocrine  و Hunger points انجام شد.

نتایج این کارآزمایی، کاهش معناداری را در معیارهای مربوط به چاقی در گروه طب سوزنی نشان داد.

در نتیجه، می توان از طب سوزنی در انواع روش های آن (لیزر آکوپانکجر) و امبدینگ برای کاهش عوامل خطر مرتبط با چاقی استفاده کرد. طب سوزنی به دلیل عدم بروز عوارض جانبی و ادامه اثرات پس از درمان، می تواند به عنوان یک گزینه درمانی پیشنهادی یا سینرژیک برای کنترل چاقی باشد.

 

نمونه بالینی کاهش وزن با لیزر آکوپانکچر (بدون هرگونه رژیم غذایی و ورزش) در مطب دکتر عباس انصاری

خانم ۳۳ ساله از شهرستان به دلیل رفلاکس اسید معده و فیبرومیالژیا مراجعه کردند. ایشان شش جلسه درمان با طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر، لیزر موضعی و امبدینگ در دو ماه متوالی دریافت کردند که منجر به کاهش ۳۰ درصد رفلاکس معده و کاهش ۴۰ درصد دردهای فیبرومیالژیا شده است. همچنین، برای مشکل اضافه وزن ایشان درمان انجام شد که باعث شد طی این دو ماه، «بدون هیچ گونه رژیمی»، ۶ کیلو وزن کم کنند. بر اساس دیدگاه طب چینی، زمانی که تعادل بدن برقرار شود، افراد بدون رژیم سخت به وزن متعادل می رسند، چرا که چربی سوزی نرمال اتفاق خواهد افتاد. ایشان هیچ رژیمی برای کاهش وزن نداشتند و افزایش وزن ایشان به دلیل بالا بودن رطوبت یا بلغم بود که ضمن درمان برای رفلاکس اسید و فیبرومیالژیا، رطوبت و بلغم را نیز کاهش دادیم. . . درمان جهت بهبودی کامل ادامه دارد…..

کاهش وزن با روش ما، کاملا تضمینی می باشد و در صورت عدم نتیجه مطلوب، وجه پرداختی عودت داده می شود

 

 

منبع:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877795/

اطلاعات تماس مطب دکتر عباس انصاری- طب سوزنی و لیزر

مشاوره رایگان:

021-26767205

09106642920

پیج اینستاگرام: dr.abbas_ansari@

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*