بهبود فشار خون بالا


admin 16 تیر 1401 دقیقه مطالعه
بهبود فشار خون بالا

فشار خون بالا (hypertension)  یکی از بیماری های مزمنی است که سلامت انسان را به طور جدی به خطر می اندازد. مطالعه بر روی اپیدمیولوژی فشار خون در ۹۰ کشور نشان می دهد که میزان آگاهی از فشار خون بالا در بزرگسالان تنها ۴۶٫۵٪، نرخ درمان ۶٫۹٪، و نسبت کنترل خوب فشار خون تنها ۱۳٫۵٪ است. در اکثر مواقع، درمان فشار خون با دارو درمانی مادام العمر است. استفاده طولانی مدت از داروهای ضد فشار خون باعث آسیب به عملکرد دستگاه گوارش، کبد و کلیه می شود. علاوه بر این، داروهای ضد فشار خون دارای معایب سازگاری ضعیف و هزینه بالای داروی مادام العمر هستند.

بیماری فشار خون باعث ایجاد صدماتی به دیواره رگ‌ها و مشکلات قلبی می شود. فشار خون بر اساس میزان خون پمپاژ شده توسط قلب شما و میزان مقاومت در برابر جریان خون در عروق تعیین می‌شود.

افزایش فشار خون زمانی است که محدوده آن به‌طور مداوم بین ۱۲۰-۱۲۹ سیستولیک و کمتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه دیاستولیک باشد. افرادی که بیماری فشار خون دارند به‌ احتمال‌ زیاد دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند، مگر اینکه اقدامات لازم را برای کنترل این بیماری انجام دهند. هرچه میزان خون بیشتری از قلب شما پمپ شده و از عروق باریک عبور کند، فشار خون بالاتر می‌رود. 

نمونه بالینی درمان فشار خون

خانم ۵۵ ساله که از ۶ ماه قبل به فشار خون مبتلا شده و حال عمومی خوبی نداشتند. ایشان از قرص آمیلودپین برای کنترل فشار خون استفاده می کردند و قبل از آن هم برای ایشان لوزارتان تجویز شده بود. فشار خون معمولا ۱۵- ۱۶ یا بالاتر بود و با وجود مصرف این داروها، فشار خون کنترل نمی شد. پس از شش جلسه درمان با طب سوزنی و لیزر آکوپانکچر، حال عمومی ایشان بهبود یافت و فشار خون کنترل شد، بنابراین، به تدریج دوز داروها را کاهش دادند و پس از ۱۲ جلسه، به طور کامل مصرف دارو را قطع کردند و تا کنون افزایش فشار خون نداشته اند.

 

در سال‌های اخیر در دستورالعمل‌های درمان فشار خون بسیاری از کشورها، تقویت مداخله درمانی غیردارویی ذکر شده است. طب سوزنی یک درمان ایمن است و می تواند بدن را در سطوح مختلف تنظیم کند. با پیشرفت بین المللی طب سوزنی، این درمان پتانسیل و فضای زیادی در پیشگیری و درمان فشار خون جهانی دارد.

برخی از متون کارآزمایی‌های بالینی نسخه‌های مختلف طب سوزنی را در درمان فشار خون بالا مقایسه کرده‌ و دریافته‌اند که اثر ضد فشار خون طب سوزنی همراه با دارو بهتر از طب غربی به تنهایی است و تجویز طب سوزنی با رعایت اصل درمان دیالکتیکی اثر کاهنده فشار خون آشکار دارد. بنابراین لازم است نسخه ای مناسب برای طب سوزنی برای کاهش فشار خون و تقویت هم افزایی و اثرات تسکین دهنده طب سوزنی با ترکیب با طب غربی یافت.

منبع:

https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2021/04300/clinical_study_on_acupuncture_treatment_of.48.aspx

 

——————
۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵
۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰
———————————-
www.LaserAcupuncture.ir
www.DoctorAnsari.com
www.DoctorAnsari.ir
اینستاگرام:
www.Insatgram.com/dr.abbas_ansari
———————————-
www.Instagram.com/hejamat_jame
———————————-
www.Insatgram.com/tebemokamel.dr.ansari

 

 

 

 

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*