درمان وسواس فکری عملی (OCD) با طب سوزنی


Dr. Ansari 3 مهر 1396 دقیقه مطالعه
درمان وسواس فکری عملی (OCD) با طب سوزنی

اختلال وسواس فکری و عملی یک اختلال اضطرابی مزمن است که به موجب آن، افکار وسواس گونه، اضطراب آور و آزاردهنده ای در فرد ایجاد می شود و فرد برای رهایی از این اضطراب و جلوگیری از وقوع رویدادهای هولناک، مجبور به انجام کارهای عملی تکراری، کلیشه ای و غیرمنطقی می شود و اگر فرد در برابر انجام این کارها از خود مقاومت نشان دهد، میزان اضطراب و استرس او افزایش می یابد. علائم این بیماری می توانند از حالت خفیف (انجام کارهای تکراری) تا شدید (پارانویا، رفتارهای اعتیاد آور و خود ویرانگر، و خودکشی) بروز کنند. به طور کلی، زنان دو برابر مردان مستعد ابتلا به OCD هستند. برخی از علائم شایع این بیماری عبارتند از:

  • شستن مکرر دست ها در طول روز

  • مرتب کردن و دسته بندی اشیاء با نظم خاص

  • ترس از آلوده شدن در اثر دست دادن به دیگران

  • چک کردن مکرر بعضی از کارها، مثل قفل بودن در یا بسته بودن شیر گاز

  • شمارش و یا تکرار کلمات به طور آرام

  • انجام اعمال مذهبی و دعا بطور افراطی

از جمله عوارض احتمالی این بیماری، تمایل به خودکشی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، عدم توانایی در برقراری ارتباط اجتماعی، افسردگی، کاهش کیفیت زندگی و …

اضطراب ریشۀ اصلی بیماری وسواس است. از دیدگاه طب چینی، عدم تعادل انرژی کلیه ها موجب ایجاد OCD می شود. زمانی که کلیه ها بدرستی کار نکنند، بدن و ذهن مضطرب می شوند. بنابراین، تقویت کلیه ها اولین رویکرد برای درمان این بیماری است (برخی نقاط پرکاربرد KI-3، KI-6،  KI-7). طب سوزنی با افزایش سروتونین در بدن، آرام کردن ذهن و کاهش سطح استرس و اضطراب موجب می شود فرد تمایل کمتری به انجام کارهای اجباری داشته باشد.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*