نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس با لیزر طب سوزنی و امبدینگ

سن شروع قاعدگی در زنان با نژادهای مختلف متفاوت است، با اینحال، معمولاً دختران‌ در شرایط طبیعی به طور متوسط در سن ۱۴ سالگی اولین قاعدگی را تجربه می کنند که به صورت منظم یک بار در ماه اتفاق می افتد. اگر این سیکل سه ماه قطع شود، از آن به عنوان قطع قاعدگی یا آمنوره یاد می شود.

در زنانی که به سن یائسگی رسیده اند و حامله یا شیرده هستند، پریود نشدن طبیعی است، در غیر این صورت قطع قاعدگی به هیچ وجه طبیعی نیست و اگر یک زن به مدت بیش از دوازده ماه متوالی قاعدگی را تجربه نکند، دچار یائسگی زودرس شده است.
در اینجا علت قطع قاعدگی از دیدگاه طب سنتی را مورد بررسی قرار می دهیم:

از دیدگاه طب سنتی به‌خصوص طب چینی، ضعف مادرزادی می تواند موجب عدم قاعدگی گردد. اگر این عدم قاعدگی به مدت طولانی ادامه پیدا کند و ذخیره تخمدانی کاهش یافته باشد، فرد به یائسگی زودرس دچار شده است.

 

ovaries

به عنوان مثال در طب چینی ضعف مادرزادی کلیه می تواند باعث یائسگی زودرس شود. همچنین، قرار گرفتن در شرایط پرفشار مثل کار فیزیکی یا ذهنی بیش از حد موجب ضعف طحال و عدم عملکرد صحیح آن می شود.

دیگر دلیل بروز یائسگی زودرس می تواند کمبود خون یا انسداد و گرفتگی (استاز یا stasis) باشد؛ چرا که این مشکل باعث عدم تغذیه کبد، کلیه‌ها و طحال می گردد. ضعیف شدن این اعضا باعث می شود فرد مبتلا به یائسگی زودرس گرگرفتگی و تعریق شبانه، احساس گرما، خشکی دهان و ضعف کمر و زانو ها، افسردگی، تحریک‌پذیری و درد پایین شکم را تجربه کند.

با توجه به دلایل ذکر شده در بالا، درمان یائسگی زودرس می تواند با تقویت کبد، تنظیم و تحریک انرژی های داخل بدن، تقویت طحال، به جریان انداختن خون و تقویت آن با استفاده از تحریک نقاط خاصی در سرتاسر بدن صورت گیرد؛ به عنوان مثال، نقطه ST40 باعث تقویت طحال و خارج شدن بلغم و تنظیم خون می گردد که همگی می تواند باعث درمان یائسگی زودرس و از سرگیری مجدد قاعدگی گردد.

 

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس با تعداد جلسات معدود طب سوزنی و لیزرآکوپانکچر

خانم ۴۲ ساله از اهواز  با تشخیص یائسگی زودرس به مطب ما مراجعه کردند.
قبل از مراجعه سه ماه از آخرین قاعدگی ایشان می‌گذاشت و تصمیم بر فریز تخمک داشتند؛ قبل از آن نیز با دارو پریود می شدند.
 در تاریخ ۹۸/۱۰/۳،  FSH برابر با ۸۹، LH برابر با ۵۱ و AMH برابر با ۰٫۰۲ بوده و با مصرف دارو FSH به ۲۳ رسیده است.
برای ایشان تنها دو جلسه طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر گوش و بدن و لیزر موضعی تخمدانها و رحم و یک جلسه امبدینگ انجام شد. خوشبختانه ماه بعد سر موقع و بدون مصرف دارو پریود شدند.
 آزمایش بیمار کاهش FSH به ۱۶ و LH به ۵ و افزایش AMH به ۰٫۰۵ را نشان می داد. درمان جهت بهبودی کامل ادامه دارد.
 انجام امبدینگ به اضافه تعداد جلسات معدود لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی می‌تواند برای عزیزانی که از شهرستان برای درمان مراجعه می‌کنند، روشی موثر در بازه زمانی اندک باشد که تعداد دفعات رفت و آمد و همچنین هزینه های مربوطه را کاهش می دهد

AMH: 0.02 ➡۰٫۰۵

 

 

464924959_233751 IMG_1582575110694 IMG_1582639250218Instagram.com/dr.abbas_ansari

T.me/@DrAnsariClinic

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.