درمان میگرن مزمن ۲۰ ساله


admin 18 دی 1401 دقیقه مطالعه
درمان میگرن مزمن ۲۰ ساله

تحقیقات در مورد طب سوزنی و سردردهای میگرنی عمدتاً به طب سوزنی به عنوان ابزاری برای پیشگیری  و درمان سردردهای میگرنی توجه کرده است. مطالعات مختلف نشان می دهد، طب سوزنی می تواند گزینه درمانی مناسبی برای انواع سردرد، از جمله میگرن باشد.

 طب سوزنی و میگرن- شواهد علمی 

بررسی انجام شده توسط کاکرین (Cochrane) در سال ۲۰۱۶، ۲۲ کارآزمایی طب سوزنی را برای میگرن مقایسه کرد. برخی مطالعات طب سوزنی را با عدم درمان مقایسه کردند، در حالی که برخی دیگر طب سوزنی و طب سوزنی ساختگی یا طب سوزنی و دارو را مقایسه کردند.

محققان دریافتند طب سوزنی از طب سوزنی ساختگی و درمان استاندارد میگرن عملکرد بهتری دارد.

سه ماه پس از طب سوزنی، دفعات سردرد در ۵۷ % از دریافت کنندگان طب سوزنی و ۴۶ % از افرادی که داروهای پیشگیری از میگرن مصرف می کردند، حداقل به نصف کاهش یافت. در ماه ششم، سردرد  در ۵۹ % از دریافت کنندگان طب سوزنی، حداقل به نصف کاهش یافت.

یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال ۲۰۱۲ به نتایج مشابهی رسید. در این مطالعه، ۴۸۰ بیمار یکی از سه نوع طب سوزنی، از جمله طب سوزنی الکتریکی، یا طب سوزنی ساختگی را دریافت کردند.

گروه‌های طب سوزنی ۵ تا ۸ هفته پس از شروع درمان، بهبود جزئی در دفعات سردرد را گزارش کردند. در هفته های ۱۳ تا ۱۶، همه گروه های طب سوزنی بهبود قابل توجهی را در مقایسه با دریافت کنندگان طب سوزنی ساختگی گزارش دادند.

کارآزمایی بالینی تصادفی شده دیگر در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است مزایای طولانی مدت در پیشگیری از میگرن ارائه دهد. محققان، ۲۴۹ نفر را با سابقه سردردهای میگرنی بدون اورا به مدت ۲۴ هفته تحت نظر گرفتند. شرکت کنندگان یا طب سوزنی واقعی، طب سوزنی ساختگی یا به لیست انتظار پیوستند.

طبق یادداشت‌های سردرد شرکت‌کنندگان، طب سوزنی واقعی فراوانی و شدت سردردهای میگرنی را کاهش می‌دهد. در پایان کارآزمایی، فراوانی سردردهای میگرنی افراد برای گروه طب سوزنی به میزان ۳٫۲ کاهش یافت.

 

نمونه بالینی درمان میگرن مزمن ۲۰ ساله با لیزر آکوپانکچر و لیزر موضعی

خانم ۵۱ ساله به دلیل سردرد میگرنی مراجعه کردند. ایشان ۲۰ سال با این مشکل درگیر بودند. همچنین به دلیل سینوزیت، از خروپف شدید و خلط سینه رنج می بردند. درمان با طب سوزنی، لیزر موضعی در مطب دکتر عباس انصاری در ناحیه سینوس ها و لیزر آکوپانکچر گوش برای ایشان انجام شد که خوشبختانه منجر به درمان کامل میگرن و سینوزیت و علائم آن گردید. ایشان در حال حاضر برای مشکل فشار خون در حال انجام درمان هستند.

 

تشخیص میگرن با MRI

 

MRI تشخیص میگرن و درمان با طب سوزنی

اطلاعات تماس دکتر عباس انصاری

 

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

پیج اینستاگرام: dr.abbas_ansari@

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*