لیزرآکوپانکچر روشی موثر در درمان ناباروری


Dr. Ansari 15 فروردین 1397 دقیقه مطالعه
لیزرآکوپانکچر روشی موثر در درمان ناباروری

چگونگی تاثیر طب سوزنی در درمان ناباروری

ناباروری به صورت ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه جنسي بدون جلوگيري از بارداري تعریف می شود. ناباروري در 10 تا 15 درصد از زوجین ديده مي شود.

تحقیقات نشان می دهند انجام طب سوزنی در زنانی که ناباروری در آن ها ناشی از  سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS بوده یا IVF در آن ها با موفقیت همراه نبوده است، تا حد بسیار زیادی شانس بارداری و یا IVF موفق را بالا می برد. همچنین یکی از دلایل اصلی ناباروری در زنان امروزی استرس و اضطراب است و طب سوزنی با کاهش و یا بهبود کامل اینگونه مشکلات باعث رفع ناباروری می شود.

بدلیل  تعادل حساس میان غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و تولید مثلی، استرس حی می تواند کاملاً مانع  تخمک گذاری در زنان و درنتیجه عدم باروری در آن ها شود. استرس همچنین می تواند موجب اسپاسم رحم و لوله های فالوپ شود که با حرکت و لانه گزینی تخمک بارور شده تداخل دارند. در مردان، استرس بر تعداد و تحرک اسپرم ها تاثیر گذاشته و موجب ناتوانی جنسی می گردد. طب سوزنی با آزادسازی اندورفین در مغز، با اثرات استرس و کورتیزول مقابله می کند.

علت شایع ناباروری در زنان اختلال در تخمک گذاری است که به موجب آن  تخمک بالغ از تخمدان آزاد نمی گردد که علت آن نیز معمولا عدم تعادل هورمونی است. برای مثال، بدون میزان کافی پروژسترون، جنین قادر به چسبیدن به رحم نیست. میزان بالای پرولاکتین (هورمونی که تولید شیر از پستان را تحریک می کند) نیز می تواند مانع تخمک گذاری شود.

اگر نقاط طب سوزنی در یک خانم باردار اشتباه انتخاب شود، خطر سقط جنین وجود دارد. بنابراین، افراد تنها باید توسط پزشک طب سوزنی در درمان اختلالات ناباروری، تحت درمان قرار گیرند.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*