درمان مشکلات خودایمنی با طب سوزنی


مدیر سایت 20 اسفند 1394 دقیقه مطالعه
درمان مشکلات خودایمنی با طب سوزنی

مشکلات خودایمنی زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی، به اشتباه، بدن خود فرد را به عنوان مهاجم می بیند که این مسئله منجر به ایجاد یک سری مشکلات می شود. در برخی موارد، تشخیص مشکلات خودایمنی، دقیق و به راحتی صورت می گیرد زیرا تشخیص های دیگر با اینگونه شرایط همخوانی ندارد. درمان های متعارف شامل داروهایی برای تسکین علائم و همچنین داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی است که مکانیسم عمل آن ها فرونشاندن سیستم ایمنی دارای اختلال است.

از سوی دیگر، طب چینی برای متعادل کردن عملکرد سیستم ایمنی بدون به خطر افتادن دیگر سیستم های بدن طراحی شده است و بنابراین سیستم ایمنی اجازه ورود عوامل بیماری زا به داخل بدن را نداده و بدن را در برابر حملات جدید نیز حفظ می کند. استفاده از طب سوزنی، طب گیاهی، تغذیه درمانی و دیگر پروتکل های سمیت زدا، این امکان فراهم می آید تا افراد زیادی به بهبود یا معکوس سازی سیستم ایمنی بدن خود کمک کنند.

درمان موفقیت آمیز مشکلات سیستم ایمنی

خوددایمنی به دلایل متعدد برای بسیاری از افراد به مشکلی عادی تبدیل شده است. تشخیص ها عبارتند از فیبرومیالژیا، کیست های میان بافتی، سرطان، آرتریت(آرتروز)، مشکلات پوستی، خستگی مزمن، دیابت و غیره. یکی از روش های بررسی سیستم ایمنی، در مواردی که این سیستم افراطی عمل می کند استفاده از علم نسبتا جدیدی به نام اپی ژنتیک است.

اپی ژنتیک به نوع نگاه ما به عملکرد سیستم ایمنی به عنوان پیامدی ترکیبی از آنچه از والدین به ما رسیده است، یعنی ژنتیک، و آنچه که محیط و سبک زندگی باعث تبدیل شدن این زمینه ها به بیماری شده است، اشاره دارد. در دیابت نوع 1، عوامل خطر، ارثی بوده و از والدین به فرد رسیده است و باعث بروز دیابت در دوران اولیه زندگی وی می شوند. اما در صورت وجود شرایط خودایمنی، فاکتورهایی غیر از عوامل ژنتیک، مثل استرس، تغذیه نادرست، بی تحرکی، محیط، عفونت و مواجهه با مواد سمی وجود دارند که منجر به شروع بیماری می شوند.

حتی با وجود چنین پیشرفت هایی در فهم چگونگی بروز اختلال در سیستم ایمنی، درمان های متعارف فعلی برای مشکلات خود ایمنی محدود هستند. این درمان ها غالبا دربردارنده داروهایی قوی هستند که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، مانند متوترگزات، پلاکونل، متاکاپتوپورین (6-MP)، سیکلوفسفامید (سیتوگزان) و آزاتیوپرین (AZA). این داروها ممکن است آن بخش از بدن شما که به درستی کار نمی کند را بهبود دهد اما می تواند عوارض جدی در پی داشته باشد؛ چرا که سیستم ایمنی شما نیاز دارد عملکرد های متعدد خود را همچنان انجام دهد و دقیقا به همین دلیل است که این داروها عوارض جانبی زیادی در تضعیف بدن دارند. کم خونی، عفونت، ریزش مو، زخم، بهبود کند زخم ها، نقص اندام ها و سرطان نمونه های از عوارض جانبی این داروها است.

درمان های ویژه ما برای غلبه بر مشکلات خودایمنی

طب سوزنی

مشخص شده که طب سوزنی، عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان را تعدیل کرده و آن را به حالت هموستازی در می‌آورد. اگر سیستم ایمنی بیش از حد کار کند، همانند آنچه در شرایط خودایمنی رخ می دهد، طب سوزنی با کم کردن این فعالیت، آن را به حالت طبیعی برمی گرداند؛ اما اگر فعالیت این سیستم پایین باشد، همانند آنچه در ضعف سیستم ایمنی یا سرکوب آن با دارو دیده می شود، طب سوزنی آن را به سمت فعالیت بیشتر تنظیم می کند.

استفاده سیستماتیک از نقاط مختلف در سرتاسر بدن این امکان را به متخصص طب سوزنی می دهد تا سیستم ایمنی را به صورت یک کل در نظر بگیرد (نه بخش جداگانه ای از بدن) و همچنین علائمی که می تواند در دیگر سیستم‌های بدن بوجود آید را نیز تسکین دهد. با درمان های موفقیت آمیز، بدن شما مرتبا به نقطه عملکرد طبیعی خود نزدیک و نزدیک تر می شود.

    درمان خود ایمنی با طب سوزنی

طب گیاهی

دسته بندی گیاهان دارویی بر اساس عملکرد آن ها در بدن صورت می گیرد. برخی از این گیاهان بدن را خنک می کنند، برخی فعالیت متابولیک آن را افزایش می دهند و برخی دیگر خون را رقیق می کنند. دسته های متفاوتی از گیاهان وجود دارند که برای ایجاد فرمول گیاهی برای مشکل شما بطور انتخابی ترکیب می شوند.  برای مثال، در مورد کیست های میان بافتی، یک فرمول گیاهی منفرد وجود ندارد. بلکه به هر بیمار فرمول ویژه ای ارائه می شود که به الگوی علائم اختصاصی او می پردازد. در این اختلال، غالبا تکرر ادرار و دفع ادرار دردناک دیده می شود. ممکن است پزشک ما ترکیبات گیاهی که چند عمل مثل کاهش تورم مثانه، کاهش اضطرار در دفع ادرار و کاهش التهاب در کل بخش تحتانی بدن را باهم انجام می دهند را انتخاب کنند. پس از مشاوره و بحث در مورد شرح حال شما، یک فرمول گیاهی ویژه برای درمان علائم و شرایط اصلی شما طراحی می شود.

مشاوه تغذیه

یک مشاوه در مورد عادات غذایی شما باعث می شود پزشک و نیز خود شما از آنچه که باعث بوجود آمدن چنین مشکلی در بدن شما شده یا در پدید آمدن آن نقش داشته است، آگاه شوید. متاسفانه، منابع غذایی ما غالبا در بسیاری از مشکلات خودایمنی نقش دارند. استفاده کمتر از عوامل ایجاد کننده التهاب مانند غذاهای فرآوری شده. گلوتن یا شکر به بسیاری از بیماران اگزمایی، بیماران مبتلا به آرتریت و بیماران فیبرومیالژیا کمک کرده است. غذا، نوشیدنی ها و میان وعده های روزانه که تهیه آن ها نیز آسان است برای شما در نظر گرفته می شود.

   طب سوزنی برای خود ایمینی -تغذیه

مکمل های غذایی

مکمل های بسیار زیادی وجود دارند که ما آن ها را برای مقابله با بسیاری از اختلالات خودایمنی توصیه می کنیم. اسید چرب امگا 3 در چربی ماهی، شاهدانه و بذر کتان به میزان زیادی وجود داشته و غالبا به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و به دلیل داشتن آنزیم هایی مانند پاپایین و بروملین و همچنین قابلیت بهبود گردش خون به اینگونه بیماران پیشنهاد می شوند. کارنیتین طبیعی که یک آمینو اسید است را برای کمک به توده عضلانی و ایجاد انرژی در موارد مختلف بسیاری از جمله ام. اس. مورد استفاده قرار می دهیم.

پروتکل سمیت زدایی

پروتکل های اختصاصی ما استفاده های فراوانی داشته و تاثیرات درمانی آن ها بر روی بدن غالبا در بیمارانی که اختلال خودایمنی دارند قابل توجه است. پروتکل سمیت زدایی شامل یک دوره طب سوزنی، طب کمکی، طب گیاهی، تغذیه درمانی، تمرین های جسمی- بدنی می باشد. برای بیماران سرطانی این پروتکل پس از شیمی درمانی توصیه می شود تا بدن از مواد سمی باقیمانده در بدن خلاصی یابد.

این پروتکل برای آرتریت، فیبرومیالژیا، دیابت و دیگر مشکلات التهابی در جهت رفع هر گونه ماده زائد تجمع یافته در بافت ها، مفاصل و اندام ها مفید است. با حذف این گونه مواد از بدن، سیستم ایمنی فرصت بهتری برای انجام وظیفه اولیه خود برای محافظت از بدن در برابر بیماری ها خواهد داشت.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*