درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی با طب سوزنی


مدیر سایت 17 اسفند 1394 دقیقه مطالعه
درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی با طب سوزنی

همه ما بهترین ها را برای فرزندان خود آرزومندیم و یکی از مهمترین تصمیمات والدین در مورد کودک خود در بحث مراقبت های بهداشتی است. ADHD یا بیش فعالی وضعیت های مزمنی هستند که میلیون ها کودک و نیز افراد بالغ را تحت تاثیر قرار می دهند. این تاثیر در پسران چهار برابر دختران است و می تواند تا دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه یابد. نشانه های کلیدی ADHD شامل فقدان توجه، بیش فعالی و تکانشگری (impulsivity) می باشد. در مطب طب سوزنی دکتر انصاری با استفاده از درمان های سنتی ایمن و موثر مثل طب سوزنی، طب گیاهی، تغذیه درمانی و تمرین های مختلف ADHD درمان می شوند.

باعث خوشحالی است که برنامه درمانی ویژه ای با داروهای طبیعی برای شما فراهم می آوریم که علائم ADHD را تسکین می دهد. بنابراین فرزند شما می تواند از فعالیت های روزانه خود لذت ببرد و سالم و قوی باشد.

روش درمان موفقت آمیز بیش فعالی

بیشتر کودکان سالم ممکن است گهگاه بی توجه، بیش فعال و تکانشی باشند و قبل از اینکه بپذیرید فرزند شما دارای مشکل بیش فعالی است یا قبل از استفاده از هر نوع دارویی برای او، لازم است دلیل اساسی رفتار فرزند خود را بررسی کنید. دلیل اصلی بیومدیکال بیش فعالی ناشناخته است، با اینحال تصور می شود بیش فعالی ممکن است نتیجه ترکیب عواملی مثل ژنتیک، محیط و تغذیه باشد. علائم و نشانه های بیش فعالی عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز و یادگیری
 • فراموشی
 • پرت شدن حواس
 • بی قراری فیزیکی
 • نوسان وضعیت روانی و تندخویی و بداخلاقی
 • رفتارهای تکانشی و ناگهانی
 • افکار باطل فراوان
 • مشکل در اطاعت از قوانین، دستورالعمل ها و انتظارات اجتماعی

درمان متعارف برای بیش فعالی شامل داروهای محرک مثل متیل فنیدات (ریتالین)، دکستروآمفتامین- آمفتامین (آدرال ایکس آر) و دکستروآمفتامین (دکسدرین) می باشد. این داروها می تواند علائم را کاهش دهد اما مسلما نمی تواند مشکل را درمان کند. عوارض جانبی بالقوه این داروها، بی خوابی، افسردگی، کاهش اشتها، کاهش وزن، کندی رشد، افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و تحریک پذیری و کج خلقی باشد.

   درمان بیش فعالی با طب سوزنی

در مطب طب سوزنی دکتر انصاری، تاثیرات ناتوان کننده بیش فعالی برای کودکان به خوبی درک شده است. بیش فعالی می تواند جنبه های مختلف زندگی کودک از جمله تحصیل، اجتماعی شدن، زندگی خانوادگی و اعتماد بنفس او را به روش های متعدد تحت تاثیر قرار دهد. صرفنظر از اینکه چه مدت است فرزند شما از بیش فعالی رنج می برد یا اینکه چه داروها یا مکمل هایی مصرف می کند ویزیت فرزند شما در ما به نفع او خواهد بود.

درمان کودک شما با یک مشاوره اولیه که در آن یکی از پزشکان ما وضعیت فعلی فرزند شما و همچنین شرح حال پزشکی او را مرور می کند، آغاز می شود. تجربه بیش فعالی بوسیله هر کودک، مختص به خود اوست. می خواهیم بدانیم فرزند شما چه علائمی را تجربه می کند و جنبه های فیزیکی، ذهنی و هیجانی زندگی او کدامند.

پس از مشاوره، طرح درمانی ویژه کودک شما که می تواند شامل طب سوزنی یا طب فشاری، درمان های گیاهی و تغذیه درمانی باشد، پیشنهاد می شوند. سپس پزشک شما قبل از شروع درمان فرزندتان به هر گونه سوال از سوی شما پاسخ می دهد.

درمان های ویژه ما برای بیش فعالی

 • طب چینی

طب چینی، درمانی کلی نگر است که بر درمان علائم و کمک به سلامتی کل بدن و ذهن تمرکز دارد. این رویکرد برای کمک به تاثیرات درمانی طولانی مدت بکار گرفته می شود. هیچ برنامه منفردی برای همه کودکانی که از بیش فعالی رنج می برند وجود ندارد و هر کودک این مشکل را بطور منحصر بفرد تجربه می کند.

 • طب سوزنی

نقاط درمانی زیادی در سرتاسر بدن وجود دارند که می توانند به علائم بیش فعالی کمک کنند. از آنجا که تجربه هر کودک از بیش فعالی منحصر بفرد و مختص خود اوست هر گونه درمان با طب سوزنی نیز برای هر کودک اختصاصی خواهد بود. نگرانی معمول والدین این است که آیا طب سوزنی باعث آسیب به فرزندشان می شود و اینکه بهترین راه برای مواجهه با ترس کودکان از سوزن چیست. در مطب طب سوزنی دکتر انصاری از ابزارهایی در طب سوزنی استفاده می شود که این روش با درد بسیار کم یا هیچ گونه احساس دردی انجام شود.

  بیش فعالی کودکان با طب سوزنی

اگر باز نسبت به طب سوزنی نگرانی وجود دارد به دیگر گزینه های درمانی ارائه شده توجه کنید. انجام طب سوزنی در هر نقطه از بدن باعث ایجاد حس آرامش زیادی می شود که اضطراب و بیش فعالی را کاهش می دهد. بررسی ها نشان می دهد که طب سوزنی می تواند فعالیت مغز را به حالت طبیعی برگرداند و به تسکین علائم بیش فعالی کمک کند. با انجام مکرر طب سوزنی، بدن کودک شما به تعادل هیجانی و فیزیکی می رسد.

 • طب گیاهی

طب گیاهی، روش درمانی موثری برای درمان علائم بیش فعالی می باشد. گیاهانی که تاثیر آرام بخش دارند عبارتند از دانه های عناب، تراشه های چوب بامبو و میوه schizandra، ریشه علف شیر چینی و صدف خوراکی. همه این گیاهان به داشتن ذهنی آرام و متمرکز کمک می کنند. گیاهان انرژی زایی مثل آستراگالوس، کودونوپسیس و کوردیسپس نیز برای افزایش تمرکز ذهن مفید هستند. همانند دیگر درمان های طب سنتی هیچ درمان گیاهی منفردی برای بیش فعالی وجود ندارد. بر اساس تجربه منحصر به فرد فرزند شما، ترکیب دارویی ویژه ای برای علائم بیش فعالی ارائه می شود که به شکل قطره، قرص یا پودر و مناسب برای استفاده توسط فرزند شما است.

 • تغذیه درمانی

تغذیه در درمان بیش فعالی تاثیر بسزایی دارد و شامل انتخاب غذاهای مناسب برای این مشکل و حذف غذاهایی است که علائم بیش فعالی را بدتر می کنند. هر بیمار، دستورالعمل تغذیه ای خود را دریافت می کند اما مشاوه تغذیه چیزی فراتر از این بوده و عدات غذایی و آنچه فرزند شما دوست دارد و یا علاقه ای به آن ندارد را تشخیص خواهد داد. فهرست غذایی و هفتگی که شامل وعده ها و میان وعده ها است ارائه می شود.

در اینجا نکات تغذیه ای برای درمان بیش فعالی ارائه می شود. از قندهای تصفیه شده، افزودنی ها، غذاهای فرآوری شده، رنگ های مصنوعی، طعم دهنده های مصنوعی، شیرین کننده های مصنوعی و نگهدارنده ها استفاده نشود. این مواد غالبا از دسته بنزوات ها، نیترات ها، سولفیت ها، BHT، BHA، بنزویل پراکسید، امولسیفایرها و مونوسدیم گلوتامات (MSG) هستند. حذف گلوتن از رژیم غذایی کودک نیز می تواند مفید باشد. در عوض از رژیم غذایی متعادل و غنی از سبزیجات، انواع توت ها، لوبیا، آوکادو، مرکبات، بذر کتان، آجیل و پروتئین ماهی، مرغ و تخم مرغ استفاده شود.

 • مکمل های تغذیه ای

پزشک شما ممکن است از مکمل های غذایی به عنوان بخشی از رژیم درمانی کودک شما استفاده کند. مکمل های کلسیم و منیزیم آرام کننده سیستم عصبی هستند. کولین می تواند به بهبود حافظه و فراخنای توجه کمک کند. ویتامین ب کمپلکس به بهبود تمرکز و آرامش سیستم عصبی کمک می کند. پزشک شما مکمل های ویژه ای که برای فرزند شما مناسب است را پیشنهاد می دهد.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*