درمان یائسگی زودرس با لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدان

علل و اثرات یائسگی زودرس

میانگین سن یائسگی نرمال در نژادها و کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در ایالت متحده میانگین سن یائسگی ۵۱ سال گزارش شده است. با این حال، به دلایلی مانند عوامل ژنتیکی بیماری یا انجام روش های درمانی خاص برخی از زنان قبل از سن ۴۰ سالگی به یاسگی می‌رسند. یائسگی که قبل از سن نرمال رخ دهد، چه به حالت طبیعی یا القا شده در اثر روش‌های درمانی یا محیطی را یائسگی زود رس می گویند.
علاوه بر گرفتگی، نوسانات خلق و خو و دیگر علائم مرتبط با یائسگی، زنانی که قصد باردار شدن دارند، مسلماً نگرانی‌های هیجانی و عاطفی دیگری را نیز باید تحمل کنند.
علائم مربوط به یائسگی زودرس همان علائمی هستند که زنان دیگر در زمان رسیدن به یائسگی نرمال تجربه می‌کنند و عبارتند از:

  • قاعدگی های نامنظم یا عدم قاعدگی

  • قاعدگی با خونریزی بیشتر یا کمتر از معمول

  • و گرگرفتگی که همگی نشان دهنده کاهش تولید استروژن توسط تخمدانها است.

علاوه بر موارد ذکر شده برخی از زنان ممکن است:

  • خشکی واژن

  • تحریک پذیری و از دست دادن کنترل مثانه (بی اختیاری ادرار)

  • تغییرات هیجانی و تغییرات شدید خلق و خو و افسردگی

  • خشکی پوست، چشم و دهان، چروک و افتادگی پوست بدن و صورت

  • بی خوابی و کاهش میل جنسی را نیز تجربه کنند.

اگر تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستید یا یکی از افراد خانواده شما اختلالات خود ایمنی مثل کم کاری تیروئید، بیماری گریو (Grave’s disease) یا لوپوس دارد، اگر بیش از یک سال است که با وجود اقدام به بارداری موفق نشده اید و یا این اگر مادر یا خواهر شما دچار یائسگی زودرس است برای اطمینان از اینکه آیا شما در خطر این بیماری هستید با پزشک خود مشورت کنید.

برای تشخیص یائسگی زودرس پزشک شما از تست هورمون های خون استفاده می کند. معمولاً در این آزمایش درخواست اندازه گیری استرادیول داده می شود که شکلی از استروژن می باشد و می تواند نشاندهنده شروع از کار افتادگی تخمدانها باشد. اگر سطح استرادیول خون کمتر از ۳۰ باشد نشان می دهد شما در مرحله در مرحله یائسگی قرار دارید. با این حال آزمایش خونی که اندازه گیری هورمون تحریک کننده فولیکول یا FSH را اندازه‌گیری کند، مطمئن تر است. در واقع آن چیزی که تخمدان ها را در جهت تولید استروژن تحریک می کند، همان اف اس اچ است. زمانی که تخمدان ها روند تولید استروژن را کاهش داده باشند، سطح FSH شما افزایش می یابد. اگر میزان FSH خون بالاتر از ۴۰ باشد، نشان می دهد که شما در مرحله یائسگی قرار دارید.
همین کاهش استروژن است که سلامت عمومی زنان یائسه را کاهش و خطر ابتلا به وضعیت های خاصی مثل پوکی استخوان، سرطان تخمدان بیماری های لثه و دندان و تولید آب مروارید یا کاتاراکت را افزایش می دهد.

این علائم در زنانی که به یائسگی زودرس مبتلا می شوند، نسبت به زنانی که یائسگی طبیعی را تجربه می کنند، مسلماً بیشتر خواهد بود؛ چرا که فردی که در سن زیر ۴۰ سالگی یائسه می شود، بازه زمانی بسیار بیشتری از عمر خود را از فواید استروژن محروم می ماند، در نتیجه مشکلات یائسگی را به مدت بسیار بیشتری متحمل می شود.

لیزر آکوپانکچر روشی نوین و موثر برای درمان یائسگی زودرس

با توجه به آنچه گفتیم حتی اگر قصد فرزند دار شدن ندارید باید به دلیل موارد عوارض جانب یائسگی زودرس که و سلامت عمومی جسم و روح شما را درگیر می کند،  باید به فکر درمان این مشکل باشید.
استروژن تراپی یا استروژن درمانی یکی از درمان های رایج برای کاهش علائم یائسگی طبیعی و زودرس می باشد. یافته های محققان نشان داده است که استروژن‌درمانی طولانی مدت با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی (کاردیو-واسکیولار) و خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. بنابراین، طبق داده های پزشکی انجام این روش، برای زنانی که یائسگی را در سن زیر ۴۰ سالگی تجربه می کنند و قرار است به عنوان مثال ۷۰ سال یا بیشتر عمر کنند، قطعا احتمال ابتلا به بیماری های فوق را به میزان بیشتری افزایش می دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد لیزرآکوپانکچر تا حد قابل توجهی (معنادار از نظر آماری) سطح FSH را کاهش می دهد و اکثر زنانی که از این روش بهره برده اند مجدداً قاعدگی را تجربه کردند.

برای مشاهده تنها موارد معدودی از نمونه های یائسگی زودرس درمان شده در مطب ما بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۱

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۲

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۳

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۴

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۵

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۶

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۷

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۸

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۹

نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس ۱۰

منبع:

Effectiveness of Acupuncture for Primary Ovarian Insufficiency: A Systematic Review and Meta-Analysis , Junyoung Jo, Yoon Jae Lee, and Hyangsook

Lee, Published online 2015 May 18. doi: 10.1155/2015/842180

 

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.