No images found!
Try some other hashtag or username

Recent Posts

doctor-ansari

مرکز طب سوزنی دکتر انصاری 
دکتر عباس انصاری، پزشک و فارغ التحصیل طب سوزنی از دانشگاه CBIATC چین، عضو انجمن علمی طب سوزنی ایران
ساعات کاری مجموعه:
شنبه الی چهارشنبه
9 صبح الی 19
پنجشنبه 
9 صبح الی 14

مقدمه ای بر طب سوزنی

طب سوزنی گوش یک روش درمانی است که به وسیله آن سطح خارجی گوش، auricle یا گوش خارجی، جهت تسکین موقعیت پاتولوژیک دیگر بخش‌های بدن تحریک می‌شود. بخشی از کشف این درمان بر پایه فن طب سوزنی بدن در چین باستان و همچنین برگرفته از یافته‌های پزشکی فرانسوی در دهه ۱۹۵۰ می‌باشد. دکتر پل نوژیه و همکارانش نشان دادند که نواحی خاصی از گوش خارجی با پاتولوژی بخش‌های خاصی از بدن در ارتباط است.
در این روش به جای استفاده از نقاط طب سوزنی بدن، از نقاط طب سوزنی گوش استفاده می شود. این روش درمانی از چین و ایران شروع شد و در اروپا پیشرفت کرد و پروفسور پل نوژیه از مارسی فرانسه لقب پدر طب سوزنی گوش را داراست و در حال حاضر کشورهای آلمان و فرانسه از کشورهای پیشتاز در زمینه طب سوزنی گوش می باشند. روشهای پیشرفته این طب، در درمان بیماریهای صعب العلاج اثرات به سزایی دارد.

مقاله مرتبط : تاریخچه اوریکولوتراپی 

فرایند درمانی

از آنجا که درمان به روش تحریک معمول نقاط در گوش (توسط سوزن – دستگاه الکترواستیمولتیور- لیزر) به رفت و آمد مکرر نیاز دارد می توان برای تحریک با زمان متوسط، از سوزن های نیمه دائمی از جنس طلا یا استیل استفاده نمود. این سوزن ها بطور متوسط ۲ هفته و در صورت نگهداری مناسب و کامل، بعضا تا ۱ ماه در گوش باقی مانده و اثرات درمانی را اعمال می کنند. بدین ترتیب نیاز به رفت و آمد مکرر منتفی میشود، ضمن اینکه به اثرات درمانی قوی تری دست می یابیم. عوارض در این روش بسیار ناچیز بوده و گاها مربوط به واکنش آلرژیک تعداد معدودی از بیماران به فلز کاشته شده در گوش مربوط میشود. مکانیسم درمانی این فلزات در گوش مربوط به تحریک نقطه طب سوزنی مربوطه و اصلاح اختلال یونی که در اثر بیماری ایجاد شده در محل کاشت می باشد و این موارد باعث درمان بیماری خواهند شد.
این سوزن ها به مدت سه تا چهار هفته در گوش باقی می ماند و پس از خارج کردن آن ها اثرات درمانی آن باقی می ماند بطوری که هیچگاه به وضعیت اولیه بیماری برنمی گردد و ممکن است برای بهبودی سریع تر بیماری استفاده مجدد از ایمپلنت ASP ها نیاز باشد.

گفته می شود تمام بخش های آناتومیک بدن روی گوش قابل نمایش هستند اما با جهت گیری مخالف (بدان معنا که بخش های تحتانی بدن دارای نقطه متناظر در بخش فوقانی گوش هستند و بالعکس). نظریه دکتر نوژیه ادعا می کرد گوش می تواند با شکل یک جنین وارونه قابل مقایسه باشد که سر جنین بر روی لوب تحتانی گوش، پاهای جنین در بالای گوش و بقیه بدن جنین بین این دو قسمت قابل نمایش هستند. این مدل، در ۱۹۵۷ در بین تمام پزشکان طب سوزنی و  درمانگران طب طبیعی (ناتروپات ها) در فرانسه و آلمان انتشار یافت و در نهایت به چینی ترجمه شد. بنظر میرسد چینی ها مدل جنین وارونه طب سوزن گوش را در ۱۹۵۸ دریافت و به کار گرفته اند.

photo_2017-09-03_15-33-39

نمونه های درمان با طب سوزنی گوش

بهترین اثر و درمان در طب سوزنی گوش مربوط به کدام بیماریهاست؟

تقریبا تمامی بیماری هایی که با طب سوزنی قابل درمان هستند نیز با اوریکولوتراپی یا طب سوزنی گوش نیز درمان پذیر می باشد.
اما از شایع ترین پروتکل های درمان شده با طب سوزنی گوش میتوان به بیماری های زیر اشاره کرد:

انواع اعتیاد و سمیت زدایی دارویی
کمردرد و دردهای بدن
انواع سردرد و گردن درد
اختلالات خواب و اختلالات مرتبط با استرس
اختلالات سلامت روان
مشکلات پوست و مو

اختلالات دستگاه گوارش و هضم
اختلالات گردش خون و قلب
اختلالات ریه و دستگاه تنفسی
اختلالات جنسی و نارسایی غدد درون ریز
اختلالات زنان و زایمان و قاعدگی
انواع بیماری ها،التهاب و انواع آلرژی ها

md-bnr-left
md-bnr-rt

احتمالا این مطلب را دوست داشته باشید : نمونه بالینی درمان چاقی با طب سوزنی گوش

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.