چه کسی اوریکولوتراپی را کشف کرد؟

  دکتر پل نژه طب سوزنی

با اینکه استفاده از نقاط طب سوزنی گوش به چین باستان برمی گردد اما کاربردهای مدرن آن بر اساس کارهای دکتر پل نوژیه، پزشک اهل لیون فرانسه می باشد.

 

در دهه ۱۹۵۰ جای زخمی عجیب در قسمت فوقانی گوش برخی از بیماران، توجه دکتر نوژیه را جلب کرد. وی متوجه شد تمام آن ها به منظور تسکین درد سیاتیک خود اقدام به داغ زدن گوش کرده و اینکار توسط یک درمانگر غیر متخصص محلی برای آن ها انجام شده بود. این درمانگر خانم، ناحیه خاصی از گوش خارجی این بیماران را با هدف کاهش درد ناحیه تحتانی کمر در آنان داغ زده بود. نوژیه چنین کاری را برای بیماران مبتلا به سیاتیک خود انجام داد و متوجه شد “درد سیاتیک” در آنان نیز کاهش یافت. سپس وسایل دیگری مثل سوزن های طب سوزنی را برای تحریک این نقطه سیاتیک امتحان کرد و دریافت این روش نیز در تسکین درد سیاتیک موثر است. این امر منجر به ارائه نظریه ای توسط دکتر نوژیه شد که طبق آن اگر ناحیه ای از قسمت فوقانی گوش برای درمان درد کمر موثر است، این احتمال وجود دارد که بخش های دیگری از گوش بتواند درد در بخش های دیگر بدن را درمان کند.

 

گفته می شود تمام بخش های آناتومیک بدن روی گوش قابل نمایش هستند اما با جهت گیری مخالف (بدان معنا که بخش های تحتانی بدن دارای نقطه متناظر در بخش فوقانی گوش هستند و بالعکس). نظریه دکتر نوژیه ادعا می کرد گوش می تواند با شکل یک جنین وارونه قابل مقایسه باشد که سر جنین بر روی لوب تحتانی گوش، پاهای جنین در بالای گوش و بقیه بدن جنین بین این دو قسمت قابل نمایش هستند. این مدل، در ۱۹۵۷ در بین تمام پزشکان طب سوزنی و  درمانگران طب طبیعی (ناتروپات ها) در فرانسه و آلمان انتشار یافت و در نهایت به چینی ترجمه شد. بنظر میرسد چینی ها مدل جنین وارونه طب سوزن گوش را در ۱۹۵۸ دریافت و به کار گرفته اند.

Recent Posts

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.