نمونه بالینی یائسگی زودرس با لیزرآکوپانکچر

حدود ۱٪ از زنان کمتر از ۴۰ سال و ۵% از زنان کمتر از ۴۵ سال آنچه که یائسگی زودرس یا نارسایی اولیه تخمدان (از دست دادن عملکرد طبیعی تخمدان) شناخته می شود، تجربه می کنند و این معضل امروزه رو به افزایش است. برای این گروه از زنان، خطرات سلامتی افزایش می یابد. تحقیقات نشان می دهد یائسگی زودرس که منجر به از دست دادن استروژن و سایر هورمون ها می شود، خطر بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان، دیابت نوع ۲، اختلالات خواب، زوال عقل (دمانس) و مرگ و میر کلی را افزایش می دهد.

Holly L. Thacker ، MD ، متخصص بهداشت زنان و مدیر مرکز کلینیک کلیولند سلامت ویژه زنان به Endocrine Today گفت: “علاوه بر موضوع باروری، دلیل این که یائسگی زودرس برای زنان جوان تر مخرب تر است، این است که وقتی استروژن را از دست می دهید، روند پیری را تسریع می کنید. بنابراین، اگر این فرآیند را ۱۰ یا ۲۰ سال قبل از زمان معمول شروع کنید، بدیهی است که اثرات منفی بیشتری به دنبال خواهد داشت.

بسیاری از خانم هایی که یائسگی زودرس را تجربه می کنند ، طیف وسیعی از علائم پریشانی را نیز تجربه می کنند؛ از جمله علائم وازوموتور  که بیشتر به صورت گرگرفتگی، مشکل در خواب، اختلال در تمرکز، نوسانات خلقی و خشکی واژن شناخته می شود. شدت علائم بسته به نوع یائسگی می تواند متفاوت باشد.”علائم مطمئناً بستگی به این دارد که آیا این یائسگی زودرس طبیعی یا در اثر جراحی است که در این صورت علائم می تواند ناگهانی باشد. همچنین می تواند پس از شیمی درمانی یا پرتودرمانی اتفاق بیفتد. برای زنانی که یائسگی زودرس دارند، گرگرفتگی شدید، تعریق شبانه، مشکل در خواب، اختلال در تمرکز،  و در کل وضعیت شدیدتری نسبت به آنچه بسیاری از زنان تحت یائسگی طبیعی از سر می گذرانند، وجود دارد و این موضوع درمان هرچه سریعتر این مشکل را بازگو می کند.

نمونه بالینی زیر درمان یائسگی زودرس و تنبلی تخمدان با روش لیزرآکوپانکچر گوش و بدن و لیزر موضعی تخمدان ها و رحم نشان می دهد:

نمونه بالینی درمان تنبلی تخمدان و یائسگی زودرس با لیزر آکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدانها و رحم:
بیمار ه. ش. ۳۹ ساله از سال ۹۷ پریودهای نامنظم داشتند، اما از خرداد سال ۹۸ پریود ایشان قطع شده و دچار گرگرفتگی و تعریق زیاد بودند.  آزمایشات قبل از درمان میزان FSH را برابر ۲۸۱،  LH را برابر ۹۵ و ذخیره تخمدان یا AMH را کمتر از ۰٫۰۱ نشان می داد.
 برای بیمار ۱۲ جلسه لیزرآکوپانکچر، لیزر موضعی تخمدانها و رحم، طب سوزنی، بادکش، لیزرآکوپانکچر گوش و کاشت ASP انجام شد.
 آزمایشات پس از یک دوره دوازده جلسه ای درمان، کاهش FSH به ۱۵، کاهش LH به ۱۹ و افزایش ذخیره تخمدان یا AMH به ۱۰ برابر یعنی ۰/۱ را نشان می دهد. دوره دوم درمان برای افزایش ذخیره تخمدان و باروری طبیعی انجام خواهد شد.

FSH:  ۲۸۱٫۴ ➡ ۱۵٫۳۷
LH:  ۹۵٫۵ ➡ ۱۹٫۲۲
AMH: <0.01 ➡ ۰٫۱

 

 

IMG_1572881475378

IMG_1572879569551

مطالب مرتبط
Comments
  • سمين
    پاسخ

    درود پست مفیدی بود ممنون

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.