نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس و افزایش ذخیره تخمدان

طی چند سال گذشته و به دلیل افزایش سن ازدواج و تاخیر در زمان اولین بارداری بحث ذخیره تخمدان بیش از گذشته مورد بحث بوده است. در حال حاضر تعداد زیادی از بیماران ما خانم‌هایی هستند که دچار یائسگی زودرس شده اند.  متخصصان، پروتکل‌های درمانی مختلفی بر روی چنین بیمارانی اجرا کرده اند که برخی با موفقیت همراه نبوده است.
در ابتدا برای تشخیص کیفیت باروری در زنان، هورمون FSH را در روز دوم و سوم قاعدگی اندازه گیری می‌کردند اما مشخص شد اطلاعات بدست آمده متغیر است و امکان دارد در زمانهای مختلف تفاوت داشته باشد. امروزه بهترین کار برای تعیین ذخیره تخمدان انجام تست هورمون آنتی مولرین (AMH) است؛ ماده ای که بطور مستقیم توسط سلول های گرانولوزا در فولیکول های تخمدان تولید می‌شود و نشان‌دهنده تعداد و کیفیت فولیکول‌های موجود در تخمدان است. بر اساس بررسی های مختلف انجام شده خوشبختانه نتایج این تست در ساعات مختلف روز و در طول چرخه قاعدگی تغییر محسوسی ندارد و از این رو در هر روزی از ماه قابل اندازه گیری است. مشخص شده که سطح این تست در ساعت ۴ تا ۶ صبح تغییر می‌کند که مسلما در آن زمان خونگیری انجام نمی‌شود. عوامل متعددی وجود دارند که باعث کاهش ذخیره تخمدان در سنین قبل از یائسگی نرمال و درنتیجه ناباروری می شود. درمان فعلی برای این مشکل در حال حاضر استفاده از استروژن  و پروژسترون است.

لیزرآکوپانکچر، به عنوان روشی نوین در طب سوزنی به همراه لیزر موضعی تخمدان ها و رحم، درمان موثری برای یائسگی زودرس و ناباروری است:

ویدئوی زیر خانم ، م.ع.، ۳۶ ساله را نشان می دهد که از سال ۹۵ دچار یائسگی زودرس بودند، هر دو ماه یکبار پریود می شدند و احساس گرگرفتگی داشتند. از سال ۹۷ قاعدگی تنها با داروهای گیاهی و پروژسترون صورت می گرفت.
آزمایشات، میزان AMH یا ذخیره تخمدان را برابر ۰٫۰۱۶، FSH را برابر۴۷ و LH را برابر ۲۰ نشان می داد.
هفت جلسه لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدانها و رحم و همچنین طب سوزنی برای بیمار انجام شد و ایشان پس از سه سال به طور طبیعی پریود شدند و آزمایشات انجام شده در روز سوم قاعدگی نشان از افزایش AMH به ۰٫۶۲ (حدودا ۳۸ برابر شده است)، کاهش FSH به ۱۱ و نیز کاهش LH به ۹ واحد داشت. درمان برای افزایش بیشتر ذخیره تخمدان ادامه دارد.

FSH: 47.7 ➡ ۱۱٫۲۱
LH: 20.4 ⁦➡⁩ ۹٫۱۶
AMH: 0.016 ➡ ۰٫۶۲

 

 

Untitled

 

20190914_102633

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.