نمونه بالینی درمان یائسگی زودرس با لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدان ها

WhatsApp Image 2019-06-09 at 4.10.58 PM

 

در لیزرآکوپانکچر یا طب سوزنی لیزری، همان نقاط طب سوزنی که با سوزن تحریک می شدند را با لیزر کم توان تحریک میکنند. این روش در مقایسه با روش استفاده از سوزن های ظریف از نظر اثربخشی و انجام آن برای بیمار و پزشک مزیت های بیشتری دارد.
از جمله ویژگی های مهم این روش می توان به بدون درد بودن، صرفه جویی در وقت بیمار و پزشک، عدم احتمال خطر عفونت، تحریک بهتر ناحیه موردنظر و اثربخشی بیشتر اشاره کرد.
درمان با لیزر کم توان یا همان LLLT شکلی از نور درمانی است که حدودا از سه دهه قیل برای درمان وضعیت های مختلفی مثل آسیب به بافت نرم، آسیب های اسکلتی -عضلانی، زخم ها و موارد دیگر کاربرد داشته است. چنین لیزر هایی می توانند جایگزین بسیار موثر سوزن و تحریک نقاط طب سوزنی باشد که لیزرآکوپانکچر نامیده می شود.
همونطور که در بالا گفته شد، لیزر مورد استفاده در لیزرآکوپانکچر، لیزر با توان پایین است و نباید با لیزری که در جراحی ها برای سوزاندن یا بریدن بافت خاصی استفاده می شود، اشتباه گرفته شود؛ به همین دلیل این لیزر، لیزر سرد نیز گفته می شود، چرا که هیچ گرمایی تولید نمی کند و توان پایینی دارد؛ اما به خوبی می تواند به بازسازی سلول ها، کاهش درد، کاهش التهاب و بهبود جریان کمک کند و بیمار طی درمان با آن به هیچ وجه حس درد یا گرما نخواهد داشت.

لیزر اکوپانکچر با ایجاد اثرات فوتوفیزیکی یا فتوشیمیایی؛ بسته به فرکانس و واکنش های بافتی خاص و ایجاد اثرات لوکال و سیستمیک عمل می کند. یکی از کاربردهای موثر لیزرآکوپانکچر، درمان موثر یائسگی زودرس در زنان یا عدم  قاعدگی قبل از سن چهل سالگی است. در این روش نقاط خاصی از بدن یا گوش با لیزر تحریک می شود و لیزر موضعی تخمدان ها نیز صورت می گیرد و قاعدگی بیمار مجددا شروع می شود.

 

بیمار خانم س. ر.، ۳۹ ساله در ادریبهشت ماه امسال به دلیل یائسگی زودرس به مطب ما مراجعه کردند. ایشان از اوایل دیماه سال گذشته (۱۳۹۷) پریود نشده بودند و با مصرف قرص پروژسترون نیز قاعدگی رخ نداده بود. همچنین، به مدت ۵ روز از قرص LD استفاده کردند و پس از آن تنها سه روز لکه بینی داشتند.
 میزان FSH در آزمایش انجام شده در تاریخ ۹۷/۱۲/۱۳(قبل از درمان) برابر ۱۱۹، LH برابر ۵۴٫۲ و AMH یا ذخیره تخمدان برابر ۰٫۰۶ بوده است.
پس از دو هفته درمان با طب سوزنی لیزری، لیزرآکوپانکچر گوش و لیزر موضعی تخمدانها پریود طبیعی داشتند. همانطور که در جواب آزمایش بعد از درمان می بینید، سطح FSH برابر ۲٫۷، LH برابر ۷٫۴ و ذخیره تخمدان برابر ۰٫۱۲ گزارش شده است. درمان برای افزایش AMH ادامه خواهد یافت.

FSH: 119 ➡ ۲٫۷

LH: 54.2 ➡ ۷٫۴

AMH: 0.06 ➡ ۰٫۱۲

 

WhatsApp Image 2019-06-09 at 4.12.50 PM WhatsApp Image 2019-06-09 at 4.12.58 PM

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.