فراموش کردن خاطرات تلخ و درمان انواع فوبیا با لیزرآکوپانکچر گوش

به جرأت می توان گفت در سرتاسر دنیا افراد با حوادث و خاطرات بد زیادی رو به رو می شوند که در گوشه ای از ذهن ثبت شده و مرورشان برای آنها باعث عذاب آنها می شود. در چنین مواردی افراد به طور مداوم این خاطرات را در ذهن مرور و دائماً به آن فکر می کنند. این حالت موجب افسردگی، اضطراب، عدم تمرکز، فقدان اعتماد به نفس و تضعیف روحیه شخص می‌شود و در طولانی مدت می تواند خطرناک باشد؛ بنابراین، این افراد باید هرچه زودتر خاطرات بد گذشته را فراموش کنند.

احتمالا از دید کسانی که تاکنون با خاطره بد روبرو نشده اند، این کار دشوار نباشد، اما روان شناسان معتقدند فراموش کردن خاطرات گذشته یکی از سخت ترین کارها است و جایگزین کردن افکار مثبت با افکار منفی کار ساده ای نیست و نیاز به تمرکز و کوشش فراوان دارد و برای شخصی که دچار عوارض ناشی از خاطرات بد شده است، به هیچ وجه کار راحتی نیست. یادآوری حوادث گذشته همیشه باعث ایجاد درد و رنج می شود و در اکثر موارد منجر به افسردگی های شدید می‌گردد که فرد ناچار به مراجعه به روانپزشک می شود.

از دست دادن فرد مورد علاقه، تصادفی که منجر به مرگ کسی شده باشد، سوء رفتار در دوران کودکی، تجربه تحقیر شدن، شکست عشقی و هزاران خاطره بد دیگر وجود دارد که منجر به PTSD یا اختلال استرس ناشی از اتفاق یا حادثه در گذشته می شود. متاسفانه وقوع این خاطرات در آینده منجر به اختلالات روحی، اضطراب، بی خوابی، استرس، افسردگی و دیگر مشکلات روانی خواهد شد.

از آنجا که  پیروی از توصیه های روانشناسی و پیشنهادات دیگران برای چنین افرادی کار ساده ای نیست و مصرف دارو به صورت طولانی مدت نیز مسلما با عوارض ناخواسته همراه است، انجام یک درمان بیضرر و دائمی ضروری می نماید

در روش جدیدی به نام لیزرآکوپانکچر گوش که در آن نواحی معینی از گوش با لیزر کم‌توان تحریک می شود، می توان از خاطرات بد گذشته یا انواع فوبیا مثل ترس از تنها ماندن، ترس از آسانسور، ارتفاع، فضای بسته، حیوانات، استرس‌های شغلی و غیره رهایی یافت.

این روش هیچ عارضه ای ندارد و تنها با تحریک نقاط خاصی از گوش با لیزر کم توان در مدت زمان کوتاهی و در یک یا نهایتا سه جلسه صورت می گیرد.

در این روش خاطره از حافظه پاک نمی شود، اما حس بد و آزار دهنده ای که مدارم فرد را آزار می دهد، کاملا از بین می رود و تعداد دفعات مرور خاطره نیز بسیار کم می گردد؛ به عنوان مثال اگر فرد در طول روز به طور دائم یک خاطره بد را مرور می‌کند، بعد از درمان با این روش ممکن است حتی هفته ای یک بار هم به آن خاطره فکر نکند.

نمونه های بالینی متعددی به دلیل مشکلات دیگری غیر از خاطره بد به مطب ما مراجعه کردند و در طول پرسش و پاسخ در مورد زندگی هیجانی فرد این نتیجه حاصل شد که فرد با فکر کردن بیش از حد به یک خاطره یا حادثه ناگوار یا یک فوبیای خاص درگیر است و مشکلات روانی-هیجانی ناشی از آن موجب مشکلات جسمی مثل ناراحتی‌های گوارشی (به ویژه ناراحتی معده)، سردرد، عدم تعادل هورمون ها و مشکلات قاعدگی، بی خوابی، اضطراب و استرس و ترس گردیده است. پس از درمان با این روش فرد به وضوح متوجه نتیجه درمانی آن می شود و در اینصورت درمان مشکل جسمی بسیار راحت تر شده است.

همانطور که در بالا گفتیم، لیزر آکوپانکچر یا طب سوزنی لیزری، برای افرادی که دچار خاطرات تلخ یا انواع فوبیا هستند، درمان موثری است. در این روش درمانی نقطه مشخصی از گوش به مدت چند ثانیه با لیزر تحریک می شود.

 

 

بیمار الف. م ، ۴۸ ساله حدود سه ماه قبل به مطب ما مراجعه کردند. ۵ سال پیش برای ایشان حادثه ای رخ داده بود که مدام آن را در ذهن خود به صورت ها و زوایای مختلف مرور می‌کردند، به طوری که این حالت رای بیمار خسته کننده شده بود. همچنین ایشان به مدت چهار سال از اختلال اختلال خواب و اضطراب رنج می بردند و از داوهای خواب آور استفاده می کردند. برای ایشان لیزرآکوپانکچر گوش انجام شد. شغل بیمار پرستاری است و طبیعتا اعتقاد به این روش درمانی برای ایشان مشکل بود. بعد از دو هفته از درمان بیمار به آن حادثه فکر می‌کردند تا متوجه شوند آیا درمان موثر بوده است یا خیر. بعد از ۲۱ روز متوجه شدند به آن حادثه فکر نمی کنند و بعد از گذشت یک ماه متوجه شدند خاطره در حافظه ایشان هست، اما دیگر به آن فکر نمی کنند و پس از ۵ سال از آن خاطره تلخ رهایی یافتند.

 

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.