عملکرد طب سوزنی در بهبود و درمان انواع مشکلات گوارشی

طب سنتی چینی معده و طحال را ظرف آشپزی می بیند که مواد غذایی مصرف شده را تجزیه و آن را به انرژی و مواد مغذی بدن تبدیل می کنند. معده دیگ پخت و پز است و طحال، آتش لازم برای این پخت و پز را فراهم می کند. معده غذا را به مولکول های کوچکتر تجزیه می کند، سپس آن را به روده ها ارسال می کند تا جذف و دفع صورت بگیرد. حفظ این آتش هضم بسیار حائز اهمیت است و بسیاری از غذاهای سرد و خام می توانند آتش هضم را از بین برده و باعث تضعیف و کند شدن سیستم گوارشی شوند. از طرف دیگر مصرف بیش از حد غذاهای تند، گرم یا غنی از گرما می تواند آتش هضم را بسیار شدید کند. طبع بیماران بسیار متفاوت با یکدیگر است و درنتیجه روش درمان نیز با توجه به علائم و نشانه های بیمار متفاوت خواهد بود.

مشکلات گوارشی قابل درمان با طب سوزنی و گیاهان دارویی

سازمان بهداشت جهانی درمان طب سوزنی را برای برخی از مشکلات گوارشی رایج مانند موارد زیر تایید می کند:

  • کولیت اولسراتیو: برخی از مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی می تواند در بسیاری از بیماریهای التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو (زخمی) موثر باشد. یک مطالعه تحقیقاتی با نام “طب سوزنی و موکساگذاری در درمان کولیت اولسراتیو” که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) در سال ۲۰۰۶ می گوید: طب سوزنی به طور سنتی در معالجه بیماری التهابی روده در چین مورد استفاده قرار گرفته است و به طور فزاینده ای در کشورهای غربی کاربرد دارد. طب سوزنی شاخص فعالیت کولیت را از ۸ به ۲/۴ و در گروه کنترل از ۵/۶ به ۸/۴ کاهش داده است “.
  • یبوست: با تحریک دستگاه گوارش اغلب فقط در یک جلسه قابل درمان است. اما بسیاری از بیماران که از یبوست مزمن رنج می برند ممکن است به پاکسازی یا از بین بردن رکود در روده به درمان طولانی تری نیاز داشته باشند.
  • اسهال: ممکن است یک مشکل مزمن یا گاه به گاه باشد که طب سوزنی می تواند آن را درمان کند. در طب سنتی چینی این تجمع سرما یا رطوبت در دستگاه گوارش عامل بروز اسهال است. پاکسازی، گرم کردن و تقویت دستگاه گوارش درمانی مؤثر برای اسهال است.
  • دیورتیکولیت: با تعیین علائم هر بیمار پس از معاینه درمان می شود. بیشتر درمانها شامل پاکسازی گرما و تقویت دستگاه گوارش است. هر یک از علائم بیماران می تواند کمی متفاوت باشد و درمان متناسب با هر فرد اصلاح می شود.
  • گاز: تجمع گاز یا نفخ می تواند ترکیبی از رکود، ضعف سیستم گوارش و انتخاب نامتعادل مواد غذایی باشد. طب سوزنی به فرآیند شکسته شدن مواد غذایی بدون تجمع گاز یا نفخ کمک می کنند.
  • سوء هاضمه: یک مطالعه بالینی اخیر در مورد “درمان ریفلاکس معده از طریق طب سوزنی” منتشر شده توسط NCBI در سال ۲۰۱۰ نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به طور موثر اسید داخل مری و ریفلاکس صفرا در بیماران GERD را کاهش دهد و درنتیجه علائم را بهبود دهد. طب سوزنی می تواند اسید معده را به حد نرمال برگرداند و عملکرد روده کوچک و بزرگ را تنظیم کند.
  • زخمهای دستگاه گوارش: معمولاً به دلیل مشکلات گوارشی طولانی مدت فرسایش اسیدی در معده رخ می دهد. طب سوزنی و داروهای گیاهی چینی می توانند ترکیبی قدرتمند برای تقویت بهبود و کاهش تجمع اسید معده باشند.

 

همچنین طب سوزنی با پرداختن به مشکلات عاطفی و هیجانی که ممکن است منشأ مشکلات گوارشی فرد باشند، دوره درمان بیماری های گوارشی را کمتر کرده و بهبود به صورت ریشه ای تر صورت خوهد گرفت. بدان معنا که تنها به علت فیزیکی مشکل رسیدگی نمی شود و هدف، به تعادل رساندن کل وضعیت جسمی و هیجانی فرد است.

 

ما در مطب خود با انواع روش های تشخیص از جمله تشخیص از طریق زبان، نبض، رنگ و حالت چهره و دیگر ویژگی های ظاهری و نیز روحی طبع شما را تشخیص داده و بهترین روش درمان و برنامه غذایی را به شما پیشنهاد می دهیم. با تحریک نقاط خاصی از بدن و گوش با لیزر کم توان که بسیار موثرتر از کاربرد سوزن می باشد، ضعف هر یک از اعضای دخیل در گوارش برطرف و درنتیجه علائم بیماری نیز تسکین می یابد. همچنین رژیم غذایی که در ناراحتی های گوارشی از اهمیت خاصی برخوردار است، در پروسه درمان مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.

 

منبع:

https://www.rennwellness.com/acupuncture-for-digestion.html

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.