طب سوزنی لیزری، روشی موثر در درمان اختلالات خواب

اختلال بی خوابی چیست؟

یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب با شیوع ۴۰% در بزرگسالان، اختلال بی خوابی است. به طور کلی عقیده بر این است که ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت بالغ از بی خوابی مزمن و ۲۵ تا ۳۵ درصد از بی خوابی گذرا یا گاه به گاه رنج می برند. علائم بی خوابی عبارت اند از: دشواری در به خواب رفتن، تاخیر بیش از ۳۰ دقیقه در به خواب رفتن و بازده خواب کمتر از ۸۵% ، که معمولاً بیشتر از چهار شب در هفته و حداقل ۳ هفته در ماه اتفاق بیفتد. افراد مبتلا به بی خوابی ممکن است احساس خستگی، تنش، تنبلی، تاخیر در واکنش، سردرد، حواس‌پرتی و غیره باشند. عواقب جدی بی خوابی می تواند شامل بیماری ذهنی باشد که بدترین آن اسکیزوفرنی یا  شیزوفرنی است.

هر انسانی یک سوم از طول زندگی خود را در خواب می گذراند؛ بنابراین، این شیوع بالا از بیخوابی مسلماً آن را جزء بزرگترین مشکلات روانی قرار می دهد؛ چرا که به دنبال آن اختلال در عملکرد روزانه فرد و پیامدهای اجتماعی، مشکلات رفتاری و تحصیلی و به طور کلی کاهش کیفیت زندگی  بروز می کند.

Untitlend

برخی از اثرات بی خوابی

مکانیسم لیزرآکوپانکچر در درمان بی خوابی

بر اساس مطالعات انجام شده برای بررسی اثربخشی طب سوزنی، افراد شرکت کننده در آزمایش که تحت درمان با لیزرآکوپانکچر یا طب سوزنی لیزری قرار گرفته بودند، بهبود قابل توجهی در اختلالات خواب از جمله های بی خوابی یا خواب بی کیفیت نسبت به گروهی که دارو مصرف میکردند، نشان دادند. همچنین مشخص شد ترکیب طب سوزنی و دیگر روش های درمانی اثر بیشتری نسبت به انجام یک درمان به تنهایی دارد.
در انواع طب سنتی چینی و ایرانی مقوله سلامت روان و جسم از یکدیگر جدا نیستند، بلکه این نوع طب ها بدن را به عنوان یک کل نظر می گیرند، از اینرو، افکار و احساسات فرد تاثیر مستقیمی بر سلامت جسم و بالعکس سلامت جسم بر سلامت روان فرد تاثیر دارد؛ به همین دلیل است که همه انواع طب سنتی بر تغذیه مناسب، خواب کافی و فعالیت های فیزیکی و از طرف دیگر پاکسازی ذهن و تعادل تنفس و عضلات تاکید زیادی دارند.
طب سوزنی و روش‌های مدرن آن ازجمله لیزر آکوپانکچر یا طب سوزنی الکتریکی تاثیر بسیار زیادی بر اضطراب و بی خوابی دارد. این کار به دلیل ترشح ملاتونین مغز انجام می شود. همچنین لیزرآکوپانکچر باعث تنظیم ناقل های شیمیایی سیستم عصبی مثل سروتونین، دوپامین و نور آدرنالین می‌گردد که تأثیرات مثبتی بر کاهش استرس و در نتیجه کیفیت بهتر خواب دارند. از این رو دانشمندان به این نتیجه رسیدند که می‌توان از لیزرآکوپانکچر به عنوان یک روش موثر، بدون درد و بدون عارضه جانبی به عنوان درمانی مکمل برای انواع بی خوابی استفاده کرد لیزر آکوپانکچر علاوه بر بهبود خواب می تواند عوارض جانبی داروهای مصرف شده توسط بیمار برای این مشکل را نیز متعادل سازد.

 

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.