درمان انواع فوبیا با روش لیزر نقاط گوش (لیزر اوریکولوتراپی)

انواع فوبیا (ترس های شدید و نامعقول) وجود دارند که در اغلب موارد باعث مختل شدن روند عادی زندگی می شوند؛ به عنوان مثال ترس از فضای بسته یا ترس از ارتفاع موجب می شود فرد در تمام طول عمر خود هیچگاه از آسانسور استفاده نکند و مثلا در پنجاه سالگی بجای آسانسور راه پله یک ساختمان شش طبقه را طی کند یا هیچگاه سوار هواپیما نشود. ترس از اماکن عمومی، ترس از خون، تزریق یا مرگ بعد از جراحی و ترس از حیوانات معمولی انواع دیگر ترس های غیرمعقول هستند که برخی از آن ها آنچنان شدید هستند که فرد سعی می کند در موقعیت ایجاد کننده ترس قرار نگیرد و به گونه ای زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند که ممکن است فرد در کار، روابط و تحصیل به مشکل مواجه شود.

خوشبختانه روشی جدید و بسیار مؤثر، ایمن، کاملا بدون درد و غیرتهاجمی برای رفع فوبیا و عواقب ناشی از آن وجود دارد که فرد را به زندگی عادی بازمی گرداند. در روش لیزر نقاط طب سوزنی گوش (اوریکولار لیزر تراپی)، نقطه خاصی از گوش با استفاده از لیزر کم توان تحریک می شود. اینکار باعث بروز تغییرات شیمیایی در سیستم لیمبیک مغزی می شود که بر هیجانات، رفتار و حافظه طولانی مدت اثرگذار هستند. همچنین، برخی بررسی ها نشان می دهد  تابش لیزر در نقاط خاصی از گوش نوعی سیگنال غیرفعال کننده به آمیگدال، هیپوکامپوس و دیگر قسمت های مغز که با ترس و درد در ارتباط هستند، می فرستد و باعث درمان فوبیا می شود. در اصل، لیزر نقاط خاصی از گوش به ارتباط دو نیمکره مغز، پردازش صحنه های فوبیا، بهبود علائم مزمن مرتبط با آن (استرس، اضطراب، ترس) و بازگرداندن هموستازی عملکردی مغز کمک می کند.

از آنجا که در این روش به جای سوزن از لیزر کم توان استفاده می شود، برای کودکان مبتلا به انواع فوبیا یا بزرگسالانی که ترس از سوزن دارند، روشی بسیار موثر است. از مزیت های دیگر این روش سرعت تاثیر برای بسیاری از مشکلات روحی- روانی و جسمی است و بیمار نیاز به جلسات متعدد برای درمان ندارد. بیمارانی که به دلیل فوبیا مراجعه می کنند، طی جلسات معدود بهبود حاصل می کنند.

 

نمونه های بالینی زیادی از بیمارن دارای ترس از ارتفاع، ترس از آسانسور (به دلیل ارتفاع و نیز فضای بسته آن) و غیره با موفقیت در مطب دکتر انصاری درمان شده اند.

 

تهران- سعادت آباد- میدان کتاب- ابتدای بلوار کوهستان- پلاک ۲۸-طبقه جهارم- طب سوزنی   تلفن: ۲۶۷۶۷۲۰۵-۰۲۱ و ۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.