دورنمایی از اوریکولوتراپی به زبان ساده

اوریکولوتراپی یا گوش درمانی یا طب سوزنی گوش، یکی از روش های درمانی بر اساس این مفهوم است که گوش میکروسیستمی است که کل بدن را نشان می دهد. بنابراین، شرایط فیزیکی، روحی یا هیجانی بیمار با تحریک سطح گوش خارجی قابل درمان هستند. نقشه کشی های مشابهی از جمله رفلکسولوژی و ایریدولوژی همانند آنچه از نواحی مختلف بدن بر روی گوش ترسیم شده است در بسیاری از بخش های دیگر بدن نیز ترسیم شده اند.

 

برخی از این نقشه ها هیچ پشتوانه طبی یا علمی ندارند. بنابراین افراد باید در مراجعه به کلینیک ها دقت لازم را به کار گیرند.

 

تاریخچه اوریکولوتراپی

اوریکولوتراپی برای اولین بار توسط نورولوژیست فرانسوی، پل نوژیه که یافته های خود را اولین بار در ۱۹۵۷ در “شرحی بر اوریکولوتراپی” به چاپ رساند، ایجاد شد. این تحولات توسط آزمایش های بالینی بر اساس روش وابسته به جمجمه خوانی از طرح جنین وارونه در گوش برای پیدا کردن نقاط درمان شکل گرفت.

 

نوژیه این کشف خود را به عموم معرفی کرد و ارتش چین این نقشه از گوش را برای پزشکان پابرهنه به ارمغان برد. سپس در چین نقشه هایی از گوش بر اساس تئوری های طب سنتی چین ترسیم شد اما نوژیه همچنان به عنوان پدر اوریکولوتراپی در چین شناخته می شود.

 

نوژیه در ادامه کارهای خود آنچه که آن را سیگنال اتونومیک عروقی می نامید را منتشر کرد؛ تغییری کاملا مشخص در دامنه پالس ها که به راحتی با نوک شست در شریان رادیال احساس می شود. نوژیه می گوید این مکانیسم، سیگنالی برای معرفی اطلاعات جدید به میدان الکترومغناطیسی بیمار تعریف می کند. او پس از کشف این یافته به تحقیقات خود در مورد اصل رزونانس تطبیقی ادامه داد. در نهایت او گفت می توان از این سیگنال برای تعیین نقاط فعال روی میکروسیستم گوش استفاده کرد.

 

ترسیم نقشه گوش

نقشه چینی گوش که در واقع نقشه نقاط گوش است بر اساس اکتشافات اولیه نوژیه بوجود آمد، اما برخی از این نقاط در نقشه اولیه نوژیه وجود ندارد.

پیشرفت ها در این زمینه در آلمان در درجه اول توسط فرانک بهر و بیت استریتمتر انجام شد که نقاط روی گوش را در همان محل ها مشخص کردند. سیستم طب سوزنی در آلمان اختصاصا بر اساس فراوانی ارزیابی و درمان شرایط ایجاد شده است. این نوع طب از سیستم مریدین چینی استفاده کرده و آن را بر روی هر گوش ترسیم کرده است. اخیرا از لیزر ضعیف تا حد زیادی در طب گوش آلمان استفاده می شود. از سال ۲۰۰۲، آموزش این شکل از طب در آلمان برای پزشکان در آلمان انجام می شود. موریل اگنس از موسسه Vital Principle در نوا اسکوتیا در سال ۲۰۰۲ استریتمتر را به کانادا دعوت کرد تا ماساژ درمان ها، هومیوپات ها و درمانگران طب سوزنی انگلیسی زبان را در زمینه اوریکولوتراپی آموزش دهد.

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.