درمان یائسگی زودرس پس از ده سال قطع قاعدگی

زمانی که متوجه می شوید سطح AMH خون پایین است، بدان معنا نیست که دیگر هیچ تخمکی در تخمدان ها باقی نمانده یا نارسایی کامل تخمدان ها به وقع پیوسته است؛ بلکه در واقع سطح AMH پایین حاکی از این است که تعداد فولیکول های در حال رشد کمتری در آن سیکل ماهیانه داشته اید. اگر از چرخه تبدیل فولیکوها از مراحل اولیه تا مراحل نهایی و آزاد شدن تخمک اطلاع داشته باشیم، درک این موضوع راحت تر خواهد بود:

فولیکول ها قبل از رسیدن به اندازه های کوچک (۲ تا ۵ میلی متر)، در ابعاد فوق العاده کوچک، یعنی اندازه های میکروسکوپی (۳۰ تا ۶۰ میکرومتر) به نام فولیکول های اولیه باقی می مانند و AMH چندانی تولید نمی کنند. این فولیکول ها باید مراحلی را در حدود ۹ ماه طی می کنند تا به مرحله فولیکولهای درشت آنترال که در سونوگرافی قابل مشاهده هستند، برسند، تنها این فولیکولها هستند که AMH در مقادیر قابل اندازه گیری تولید می کنند. بنابراین، اگر تنها یک فولیکول حاوی تخمک مطلوب داشته باشید و از یک روش درمانی موثر مثل طب سوزنی برای کمک به همان یک تخمک بهره ببرید، می توانید همچنان بارداری طبیعی را تجربه کنید؛ البته آنچه گفته شد بدان معنا نیست که همه زنان با AMH پایین این شانس را خواهند داشت و عوامل زیادی مخصوصا سن در این امر بسیار دخیل هستند و ممکن است تنها راه برای بارداری در برخی زنان همچنان IVF یا روش های دیگر باشد.

AddText_03-01-06.30.55 IMG_1583074199413

 بیمار ۳۸ ساله از استان کردستان، شهرستان سقز، چهارده سال است که ازدواج کرده اند و در سال چهارم ازدواج متوجه شدند که دچار یائسگی زودرس شده اند و برای بارداری حتما باید از تخمک اهدایی استفاده کنند.

آزمایشات بیمار قبل از مراجعه، سطح FSH را برابر ۴۱/۷۳،  AMH را ۰/۰۱> و LH را برابر ۲۸/۳ نشان می‌داد.

ایشان مبتلا به صرع هم هستند و قرص والپروات سدیم مصرف می‌کنند.

برای ایشان طب سوزنی، لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی  تخمدانها و رحم انجام شد و خوشبختانه بیمار بعد از ۹ جلسه درمان و پس از ۱۰ سال توانستند بدون مصرف داروهای شیمیایی پریود شوند.

درمان جهت بارداری طبیعی ادامه خواهد داشت.

بیمار طی این ۱۰ سال هیچ داروی گیاهی و شیمیایی مصرف نکرده و پریود نشده بودند. ایشان به پژوهشگاه رویان مراجعه کرده و در آنجا به ایشان پیشنهاد تخمک اهدایی شده بودآزمایشات FSH ،LH و AMH با قاعدگی بعدی درخواست می شود، چون بیمار پس از پاک شدن به ما مراجعه کرده بودند و از روز سوم که درخواست آزمایش می دهیم، گذشته بود.

www.DoctorAnsari.com

Instagram.com/Dr.Abbas_Ansari

T.me/DrAnsariClinic

 

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.