درمان یائسگی زودرس با طب سوزنی لیزری و لیزر موضعی تخمدان‌ها

بیمار س. ق‌.، ۳۸ ساله، دچار یائسگی زودرس بودند و  میزان FSH برابر ۸۹ بود. از نظر متخصص زنان درمان خاصی برای این مشکل وجود نداشت و بیمار در کمال ناامیدی به مطب ما مراجعه کردند و خوشبختانه پس از ۷ جلسه درمان مجدداً قاعدگی را تجربه کردند و جواب آزمایشات نشان می‌دهد، FSH بیش از ۸ برابر کاهش یافته و به میزان ۸ واحد رسیده است.درمان جهت افزایش ذخیره تخمدان ادامه می یابد.

FSH: 89.4 ➡ ۸٫۵

LH: 36.1 ➡ ۵٫۴

لیزرآکوپانکچر همراه با لیزر موضعی تخمدان ها برای افراد مبتلا به یائسگی زودرس درمانی بسیار موثر و بدون عارضه است:

 

 

از عوارض یائسگی می توان به گرگرفتگی، تعریق شبانه، مشکلات خواب، خشکی واژن، تغییر در احساسات، تغییر در تمایلات جنسی، نوسان شدید خلق و خو و پوکی استخوان اشاره کرد. هورمون درمانی از جمله درمان های رایج برای یائسگی زودرس است؛ اما این روش ها خطر حمله قلبی، سکته و سرطان سینه و رحم را به دنبال دارد. متوسط سن یائسگی در ایران معمولا ۵۱ سال است، اما در برخی موارد یائسگی زودتر از این سن اتفاق می‌افتد؛ اگر یائسگی قبل از ۴۰ سالگی بروز کند، فرد دچار یائسگی زودرس شده است. نارسایی زودهنگام تخمدانها یکی از دلایل یائسگی زودرس شمرده می شود؛ اما نارسایی تخمدان به معنای یائسگی نیست. بلکه در نارسایی زودرس تخمدان ها، عملکرد طبیعی تخمدان قبل از سن چهل سالگی متوقف می شود. چنین زنانی ممکن است همچنان قاعدگی را تجربه کنند، اما دیگر قدرت باروری ندارند. شیمی درمانی و پرتودرمانی، اختلالات کروموزومی، مشکلات خود ایمنی، مصرف الکل و دخانیات، داروهای کاهش دهنده استروژن، مشکلات غده تیروئید، آلودگی هوا و رژیم نامناسب غذایی و عدم تحرک از جمله عوامل بروز یائسگی زودرس هستند.
میزان هورمون محرک فولیکول یا همان FSH یکی از فاکتورهای تعیین کننده در تشخیص یائسگی زودرس است و میزان FSH بالای ۴۰ نشان دهنده یائسگی فرد است. این هورمون تخمدانها را تحریک می کند تا استروژن بسازند؛ زمانی که هورمون استروژن کم شود، FSH افزایش می یابد که نشان از یائسگی دارد. میزان بالای هورمون LH و میزان کم هورمون استرادیول نیز نشان دهنده منوپاز یا همان یائسگی هستند. هورمون آنتی مولرین یا AMH در جواب آزمایشات میزان ذخیره تخمدان را نشان می دهد؛ و زنانی که دچار مشکلات خودایمنی هستند، اخیرا شیمی درمانی شده اند یا سابقه یائسگی زودرس دارند بهتر است این آزمایش را انجام دهند تا از میزان ذخیره تخمدان خود مطلع شوند و در صورت که تمایل به بچه دار شدن دارند هرچه سریعتر نسبت به این کار اقدام نمایند.

 

جواب آزمایشات بیمار فوق بدین صورت است:

WhatsApp Image 2019-05-28 at 8.10.37 PM

WhatsApp Image 2019-05-28 at 8.10.52 PM

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.