درمان کاهش ذخیره تخمدان با طب سوزنی لیزری و طب سوزنی گوش

کاهش ذخیره تخمدان

با افزایش سن در زنان، ذخیره تخمدان (یا ظرفیت تخمدان برای تولید تخمک هایی که قابلیت زنده ماندن داشته باشند) به طور طبیعی کاهش می یابد. برخی زنان شاهد بروز زودهنگام این کاهش ذخیره تخمدان هستند که می‌تواند منجر به مشکل ناباروری در آن ها شود. مطالعات اخیر نشان داده است که طب سوزنی و گیاهان دارویی چینی می توانند به این زنان در باردار شدن کمک کنند.

 

بالا رفتن سطح هورمون FSH

شروع یائسگی با تغییر در هورمون های تنظیم کننده سیکل قاعدگی همراه است. هورمون تحریک کننده فولیکول‌ها (FSH) هورمونی است که از هیپوفیز ترشح شده و باعث تحریک تخمدان ها برای شروع آماده سازی تخمک در هر سیکل می شوند. با افزایش سن، میزان این هورمون زیاد می شود و بالارفتن سطح این هورمون با کاهش باروری مرتبط است. سطح FSH طی هر سیکل متفاوت بوده و می تواند به درمان با طب سوزنی و طب چینی به خوبی پاسخ دهد. بسیاری از مراکز باروری به دنبال رساندن سطح FSH به میزان مشخصی هستند تا باروری این- ویترو (باروری در لوله آزمایشگاه یا IVF) انجام شود، بنابراین تنظیم این هورمون می تواند در باروری و موفقیت روش های درمانی مثل بارداری در لوله آزمایشگاه بسیار مهم باشد.

تحقیقات بالینی نشان می دهند میزان موفقیت باروری در لوله آزمایشگاه با استفاده از طب سوزنی نسبت به زمانی که از این طب استفاده نمی شود تا ۵۰% بیشتر است. طب سوزنی از طریق افزایش جریان خون به تخمدان ها در طول فاز تحریک بارداری در لوله آزمایشگاه، بر این نوع بارداری تاثیر گذاشته و اثربخشی داروهای مصرف شده برای این امر را افزیش می دهد. همچنین طب سوزنی، استرس را کاهش داده، اضطراب را کم و عوارض جانبی داروهای بارداری را جبران می کند.

تصاویر زیر جواب آزمایشات خانم ۳۵ ساله را نشان می دهد که به دلیل کاهش ذخیره تخمدان و ناباروری به این مطب مراجعه نمودند. همانطور که مشاهده می کنید ذخیره تخمدان بیمار (AMH) از ۰/۱۰۸ به ۰/۴۸۲ افزایش و هورمون های FSH و LH کاهش یافت، گرگرفتگی به طور کامل درمان گردید و از نظر متخصصین زنان و زایمان بیمار دیگر برای بارداری و IVF مشکلی ندارد.

 

IMG_20181226_130521_562

IMG_20181226_130542_419IMG_20181226_130524_816IMG_20181226_130530_231دان

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.