درمان ناراحتی های کبدی

لیزر آکوپانکچر به‌همراه طب سوزنی برای بیماریهای مختلفی کاربرد دارد. از جمله این بیماری ها، گرمای کبد است و با علائمی از جمله سردرد، تنگی نفس، درد معده، قرمزی صورت و چشم ها قابل تشخیص است. این مشکل از جمله مشکلات شایع در افراد ست.

بیمار ۳۹ ساله با علائم ذکرشده در بالا که نشان از گرمای کبد دارد، به مطب ما مراجعه کردند. برای ایشان چهار جلسه درمان شامل لیزرآکوپانچر بدن و گوش و یکبار حجامت چینی و حجامت گوش انجام شده است.
طبق گفته بیمار حجامت گوش باعث شفافیت رنگ چهره و از بین رفتن قرمزی چشمها شده است و اطرافیان بیمار نیز متوجه این تغییرات شده اند.
تنگی نفس بیمار در جلسه دوم و سردرد، در جلسه سوم بهبود یافته است.
همچنین بیمار دچار درد و  رفلاکس معده بودند که پس از چهارمین جلسه بهبود یافته و دیگر احساس برگشت اسید معده ندارند.
بیمار علائم دیگری مانند زودجوش بودن، داغی کف پا و شکم به ویژه هنگام خواب در شب، تپش قلب و گرفتگی عضلات در هنگام ورزش داشتند.
درمان بیمار پس از ۴ جلسه به دلیل احساس بهبودی پایان یافت و امروز به عنوان همراه بیمار به مطب ما تشریف آورده بودند.
از نظر طب چینی، کبد موقعیتی شبیه فرمانده دارد و زماتی که دچار اختلال شود، بقیه اعضا را هم دچار مشکل می کند؛ مثلا اختلال جریان انرژی کبد و تاثیر آن بر روی طحال (پانکراس) موجب نفخ، درد در ناحیه هیپو کندریوم (بالای شکم) و مدفوع شل می گردد.

 

در طب سنتی چینی حجامت با آنچه در طب سنتی ایرانی شایع است متفاوت می باشد. حجامت ایرانی با کمک تیغ صورت می گیرد و معمولا باعث خونریزی نسبتا شدیدی خواهد شد؛ ولی حجامت در طب سنتی چینی با کمک سوزن بوده و معمولا با خروج اندکی خون پایان می پذیرد. حجامت چینی یا به اصطلاح Blood Letting گاه با بادکش درمانی (cupping) همراه است یا به صورت مستقل در محل اکیوپوینت ها انجام می شود. وسیله مورد استفاده در حجامت چینی یا سوزن های معمول اکیوپانکچر (طب سوزنی) است یا لانست. لانست سوزن کوچکی است که معمولا برای جمع آوری یک قطره خون به منظور چک میزان قند خون (با گلوکومتر) یا چک زردی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد.
بر این اساس میزان درد و خونریزی در حجامت چینی بسیار کمتر از حجامت ایرانی است و محل زخم (اِسکار) به هیچ عنوان باقی نخواهد ماند. با این وجود رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از عفونت محل درمان و جلوگیری از انتقال بیماری های منتقله از طریق خون الزامی است.

حجامت چینی بر روی لاله گوش به وسیله لنست (سوزن های ریز) انجام می شود و معمولا حتی با خونگیری کمتر از یک قطره نیز نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد.

 

 

Untitle22d

jeld 1 hhigh jeld 2 high

Recent Posts

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.