درمان ناباروری و نارسایی زودرس تخمدان با لیزرآکوپانکچر

نارسایی زودرس تخمدان؛ علل و عوارض

نارسایی زودرس تخمدان یا POI زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان ها قبل از سن ۴۰ سالگی از کار بیفتند.
یکی از علائم نارسایی زودرس تخمدان، قاعدگی های نامنظم است که یک مرحله گذار برای رسیدن به یائسگی محسوب می شود. برای زنان مبتلا به POI این قاعدگی های نامنظم و کاهش قدرت باروری قبل از سن چهل سالگی آغاز می شود؛ حتی در مواردی دیده شده که در سنین نوجوانی نیز این اختلال بروز می کند. توجه داشته باشید نارسایی زودرس تخمدان متفاوت از یائسگی زودرس است. در یائسگی زودرس قاعدگی قبل از سن ۴۰ سالگی متوقف می شود و بیمار دیگر قدرت باروری ندارد و دلیل آن می‌تواند طبیعی، ژنتیکی یا در اثر بیماری، جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد. در نارسایی زودرس تخمدان برخی زنان همچنان گهگاه پریود میشوند و ممکن است بتوانند باردار شوند. علت POI ناشناخته است.

این بررسی ها نشان می دهد این اختلال با فولیکول ها مرتبط است. فولیکول ها کیسه های کوچکی در درون تخمدان ها هستند که تخمک ها درون آن رشد می کنند و بالغ می شوند. یکی از انواع مشکلات فولیکول این است که این فولیکول‌ها پیش از موعد طبیعی از کار می افتند. نوع دیگر این است که فولیکول ها به درستی کار نمیکنند.
دلیل ۹۰ درصد از نارسایی های زودرس تخمدان مشخص نیست، اما برخی از دلایل آن ممکن است اختلالات ژنتیکی مثل سندروم ترنر، تعداد کم فولیکول ها، بیماریهای خود ایمنی مثل مشکلات تیروئید و بیماری آدیسون، شیمی درمانی یا پرتو درمانی، اختلالات متابولیک مثل دود سیگار، مواد شیمیایی و آفت کش ها باشد.
زنانی که خواهر یا مادر آنها مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان هستند با احتمال بیشتری به این بیماری مبتلا می شوند.
نارسایی زودرس تخمدان علائم بسیار مشابهی با یائسگی طبیعی یا زودرس دارد که عبارتند از:

گرگرفتگی

تعریق شبانه

تحریک‌پذیری

کاهش تمرکز

کاهش میل جنسی

درد در هنگام آمیزش جنسی

و خشکی واژن

از آن‌جا که در یائسگی زودرس و یا نارسایی زودرس تخمدان هورمونها بیشتر یا کمتر از حد طبیعی هستند، بیمار با عوارض ناشی از این اختلالات هورمونی مثل:

اضطراب و افسردگی

سندروم خشکی چشم

بیماری های قلبی

ناباروری

کم کاری تیروئید

و پوکی استخوان روبرو خواهد بود.

درمان نارسایی زودرس تخمدان با لیزرآکوپانکچر
طب غربی معتقد است درمانی برای نارسایی زودرس تخمدان وجود ندارد، اما ما به شما روشی را معرفی می کنیم که در آن بیمار مجدد قاعدگی را تجربه میکند.
لیزر آکوپانکچر به معنای تحریک نقاط طب سوزنی با لیزر کم توان است. این روش موثر تر از طب سوزنی سنتی است و زمانی که همراه با لیزر موضعی تخمدان ها انجام شود باعث شروع فعالیت مجدد تخمدان ها می گردد.
تمام بیمارانی که با مشکل یائسگی زودرس و یا نارسایی زودرس تخمدان به مطب مراجعه کردند، دارای سطح FSH و LH بالایی بودند و میزان هورمون ذخیره تخمدان یا آنتی مولرین در آنها بسیار پایین بوده است. پس از انجام لیزرآکوپانکچر و لیزر موضعی تخمدانها میزان FSH و LH به میزان طبیعی بازگشته و ذخیره تخمدان نیز افزایش یافته است و مواردی نیز بطور طبیعی و بدون IVF باردار شدند یاپس از چند بار که IVF ناموفق داشتند، پس از انجام لیزرآکوپانکچر توانستند با IVF باردار شوند.
مکانیسم عمل کردن لیزر آکوپانکچر هنوز به طور کامل درک نشده است، اما این فرضیه وجود دارد که این طب باعث تنظیم محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- تخمدان می گردد. این موضوع در موش هایی که تحت درمان با الکترواکوپانکچر یا طب سوزنی الکتریکی قرار گرفته بودند، به اثبات رسیده است.

منبع:

Electroacupuncture Modulates Reproductive Hormone Levels in Patients with Primary Ovarian Insufficiency: Results from a Prospective Observational Study, 2013(6):657234, DOI: 10.1155/2013/657234 · Source: PubMed

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.