درمان ناباروری با طب سوزنی لیزری و طب سوزنی گوش

ناباروری به صورت ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری تعریف می شود و در ۱۰ تا ۱۵ درصد از زوجین دیده می شود.

تحقیقات نشان می دهند انجام طب سوزنی در زنانی که ناباروری در آن ها ناشی از  سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS بوده یا IVF در آن ها با موفقیت همراه نبوده است، تا حد بسیار زیادی شانس بارداری و یا IVF موفق را بالا می برد. همچنین یکی از دلایل اصلی ناباروری در زنان امروزی استرس و اضطراب است و طب سوزنی با کاهش و یا بهبود کامل اینگونه مشکلات باعث رفع ناباروری می شود.

بدلیل  تعادل حساس میان غدد هیپوتالاموس، هیپوفیز و تولید مثلی، استرس حی می تواند کاملاً مانع  تخمک گذاری در زنان و درنتیجه عدم باروری در آن ها شود. استرس همچنین می تواند موجب اسپاسم رحم و لوله های فالوپ شود که با حرکت و لانه گزینی تخمک بارور شده تداخل دارند. در مردان، استرس بر تعداد و تحرک اسپرم ها تاثیر گذاشته و موجب ناتوانی جنسی می گردد. طب سوزنی با آزادسازی اندورفین در مغز، با اثرات استرس و کورتیزول مقابله می کند.

<strong>علل ناباروری در زنان</strong>
• اختلالات تخمک گذاری: این مورد شایع ترین علت ناباروری در زنان است که می تواند بدلیل نارسایی زودرس تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیپرپرولاکتینمی، کیفیت پایین تخمک، بیماری تیروئید، بیماری های مزمن مانند ایدز و سرطان ایجاد شود.
• مشکلات در رحم یا لوله های فالوپ می تواند مانع انتقال تخمک از تخمدان به رحم شود. علل آن عبارتند از: جراحی (جراحی لگن، جراحی گردن رحم)، فیبروئید ساب موکوزال، آندومتریوز
• برخی داروها و درمان ها: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، شیمی درمانی، پرتودرمانی
<strong>عوامل خطر</strong>
• سن
• مصرف دخانیات
• مصرف الکل
• اضافه وزن
• کمبود وزن

طب سوزنی با قدمتی چند هزارساله می تواند به عنوان روش درمانی مکمل و حتی جایگزین در درمان ناباروری زنان و مردان مورد استفاده قرار گیرد. لیزرآکوپانکچر با کاهش استرس، افزایش جریان خون به دستگاه تولید مثل، تنظیم چرخه قاعدگی و متعادل کردن سیستم اندوکرین میتواند به افزایش باروری کمک کند. این روش می تواند جریان خون به پوشش داخلی دیواره رحم را افزایش دهد و به افزایش ضخامت و افزایش پوشش آن کمک کند.

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.