درمان سندرم پای بیقرار با لیزرآکوپانکچر

علت بروز سندرم پای بیقرار (RLS) چیست؟

سندروم پای بیقرار یا RLS را جزء اختلالات خواب دسته بندی می کنند که در آن بیمار دچار احساس ناخوشایند سوزش، درد، کشش یا چیزی شبیه حرکت حشرات بر روی پوست توصیف می کند. بیمار به ناچار پای خود را تکان می دهد یا می کشد. این حالت معمولاً در گوشت ساق پا رخ می دهد اما می تواند در هر جایی از مچ تا ران احساس شود.
طب ایرانی علت این بیماری را تجمع بلغم مرطوب می داند که به دلیل عواملی مثل بلافاصله خوابیدن پس از صرف غذا، نوشیدن آب با غذا و با عجله غذا خوردن بروز می کند؛ در واقع همه موارد فوق باعث ضعف کبد و طحال و در نتیجه نزول اخلاط می گردد.
نشانه اصلی این سندروم تمایل به حرکت دادن پاها است که معمولاً در مواقع استراحت و در هنگام عصر یا شب اتفاق می‌افتد.
در این سندرم بیمار برعکس انواع دیگر درد پا یا بازوها که با استراحت دادن و حرکت نکردن بهتر می‌شود، با حرکت دادن پا سعی در تسکین درد دارد. شاید این مشکل در ابتدا پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در صورتی که درمان نشود روی سلامت عمومی فرد تاثیر می گذارد؛ بنابراین بهتر است هر چه زودتر به دنبال درمان این مشکل باشید.

سندروم پای بیقرار یا RLS نشان از جریان ضعیف خون در پاها دارد که در افراد دارای سابقه اعتیاد به سیگار، افراد با فعالیت فیزیکی ناچیز و مبتلا به دیابت با احتمال بیشتری بروز می کند. طب سوزنی چینی معتقد است این سندروم ناشی از گرمای قلب است که موجب آشفتگی روح و روان و در نتیجه بی قراری فرد در هنگام خواب می گردد.

درمان RLS با لیزرآکوپانکچر

طب چینی یکی از درمان های موثر برای درمان این سندرم  را طب سوزنی می داند. همچنین‌، معتقد است موکسا گذاری می تواند در کنترل علائم این سندرم موثر باشد. در موکساگذاری از گیاه mugwort (برنجاسف یا موکسا) به روش خاصی برای تحریک نقاط خاصی از بدن استفاده می شود که می تواند به افزایش انرژی کلی بدن و تحریک جریان خون روان که به کاهش علائم سندروم پای بیقرار کمک میکند، بیانجامد.
دانشمندان سندروم پای بیقرار را از نشانه های اولیه بیماری پارکینسون می دانند که می تواند به عنوان اولین مرحله بیماری تخریب نورونی مورد توجه قرار گیرد. داده های تصاویر رزونانس مغناطیسی و شواهد بالینی تاثیر لیزرآکوپانکچر بر بخش‌هایی از مغز مانند جسم سیاه، پوتامن، هسته دم دار (caudate nucleus) و تالاموس و همچنین مسیر های دوپامینرژیک را که با بیماری RLS و پارکینسون مرتبط هستند، نشان می دهد. در لیزرآکوپانکچر با اعمال لیزر کم توان و کاملا بدون درد بر نقاط خاصی از بدن و تحریک بخش های ذکرشدۀ فوق می توان علائم پارکینسون و همچنین RLS را بهبود بخشید.
سری مطالعات انجام شده با استفاده از ۴۹ بیمار مبتلا به RLS تاثیر مثبت طب سوزنی و موکسا گذاری در کاهش علایم سندرم پای بیقرار پس از گذشت شش ماه از درمان را تایید می کنند.

منبع:

L. Gui-lin,Treatment of 49 cases of restless legs syndrome by acupuncture plus acupoint injection
J Acupunct Tuina Sci, 4 (2006), pp. 50-51

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.