درمان دیسک کمر با لیزرآکوپانکچر و لیزر گوش

ستون فقرات متشکل از ۳۳ مهره است که این مهره ها توسط بالشتک های نرم و اتعطاف پذیری به نام دیسک از هم جدا شده اند. دیسک را مانند دوناتی درنظر بگیرید که از دو بخش مرکزی (نوکلئوس پولپوزوس) که ژلاتینی بوده و بخش بیرونی (آنولوس فیبروزوس) که فیبری بوده و آن را احاطه کرده، تشکیل شده است. تا زمانی که این دیسک ها سالم باشند، به هنگام وارد آمدن فشار، نقش ضربه گیر را دارند و از آسیب به مهره ها جلوگیری می کنند.
فتق یا بیرون زدگی دیسک زمانی رخ می دهد که این ماده ژلاتینی از طریق شکافی در لایه فیبری، به بیرون راه یابد و ممکن است بر رشته های عصبی که از کانال نخاعی خارج می شوند، فشار وارد کند. همچنین، با افزایش سن، این ماده ژلاتینی تحلیل رفته و خشک می شود، در نتیجه از میزان انعطاف پذیری دیسک ها کاسته شده و در معرض آسیب قرار می گیرند.

ماری دیسک کمر در سنین ۴۰ به بالا غالباً وجود دارد ولی متاسفانه میانگین سنی مبتلایان به این بیماری پایین‌تر هم آمده است. به طوری که حتی جوانان ۱۶ تا ۲۰ ساله نیز به این بیماری دردناک مبتلا می‌شوند.

علل دیسک کمر
اضافه وزن
باعث می‌شود فشار روی دیسک‌های بین مهره‌ای افزایش یابد

شغل
مشاغلی که با بلند کردن و حمل اجسام سنگین، نشستن‌های طولانی پشت میز، هل دادن و کشیدن اجسام سنگین و به طور کلی فعالیت‌هایی که با خم شدن و یا چرخش‌های تنه همراه هستند، خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش می‌دهند.
نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی مدت
هیچ گاه به مدت طولانی در یک وضعیت نباشید، اگر نشسته‌اید بلند شده و کمی راه بروید و اگر مدت طولانی سرپا ایستاده‌اید، بنشینید و کمی استراحت کنید.

سبک زندگی
سبک زندگی شما نیز تأثیر گذار است، سعی کنید ورزش را حتماً در برنامه خود داشته باشد.

علائم دیسک کمر
فتق دیسک اغلب در قسمت کمر و درصد کمتری در گردن اتفاق می‌افتد.

فتق دیسک‌های کمری اغلب سبب ایجاد درد در باسن، ران، ساق و پا و فتق دیسک‌های گردنی باعث دردهای شانه و بازو می‌شوند علی‌الخصوص هنگام سرفه و عطسه.

افرادی که فتق دیسک دارند تجربه‌ی گزگز و مورمور شدن و در مراحل بعدی بی‌حسی را گزارش می‌کنند. همچنین ضعف عضلانی نیز می‌تواند اتفاق بیفتد که همه این اتفاقات به‌این‌علت است که اعصابی که از ستون فقرات به سمت اندام‌های شما می‌روند، توسط این دیسک بیرون زده تحت‌فشار قرار می‌گیرند.

طب سوزنی بدن و گوش روشی ایمن و موثر برای درمان فتق دیسک کمر و گردن می باشد. طب سوزنی با تنظیم فعالیت اعصاب، کاهش اسپاسم عضلانی، افزایش جریان خون و کاهش التهاب و ادم به درمان فتق دیسک و بهبود علائم آن کمک می کند. همچنین، طب سوزنی با بهبود متابولیسم سلول های عصبی و فعالیت آنزیمی سلول های عصبی، به بازسازی اعصاب آسیب دیده می پردازد. همچنین با تنظیم فعالیت اعصاب، کاهش اسپاسم عضلانی، افزایش جریان خون و انرژی در بدن و کاهش التهاب و تورم عصب ها به درمان دیسک کمر و بهبود علائم آن کمک می کند.

تعداد جلسات مورد نیاز بسته به محل آسیب و شدت آن متغیر بوده، ولی عموماً ۱۲ جلسه است.

 

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.