درمان اضطراب دانش آموزان با طب سوزنی گوش

اضطراب، تجربه فراگیر بشر به صورت احساس ترس مداوم، بلایاهای تهدیدکننده و هولناک یا تنش و  بیقراری است. واژه اضطراب در موقعیت های  گوناگون  مانند اختلال ترس (پانیک)، فوبیا، اختلال وسواسی اجباری، اختلال‌ تنش‌زای‌ پس‌ از حادثه‌، اضطراب مرتبط با وضعیت های عمومی درمان بکار می رود. در کل اضطراب به پاسخ طبیعی اعضای بدن ممکن است به امراض خاصی مثل آسم، اختلالات معده و امراض روده اطلاق می شود. به همین علت از آنجاییکه این امراض در میان مردم شیوع بسیاری دارد، اضطراب مورد تحقیقی مهمی به شمار میرود.

تحقیق انجام شده در برزیل برای ارزیابی تأثیر طب سوزنی گوش در کاهش اضطراب در دانش آموزان نشان می دهد استفاده از  نقاط شِن مِن (Shenmen point) و نقطه ساقه مغز (Brainstem point) در کاهش اضطراب بسیار موثر هستند.

این نقاط تاثیر آرامش بخش و مسکن و نیز ضدالتهاب دارند. ابتدا محل دقیق نقاط رفلکس گوش با استفاده از یک نقطه یاب مشخص شده و گوش با الکل ۷۰% ضدعفونی شده و سوزن های نیمه دائمی یا سید ها (seed: دانه برخی گیاهان مثل خردل یا واکاریا) در نقطه مورد نظر قرار می گیرند.

تصویر زیر نمونه سیدهای قرار گرفته در برخی گوش را نشان می دهد:

seed

همچنین از این نقاط برای درمان استرس در پرستاران یکی از بیمارستان های برزیل انجام شد. علائم ناشی از استرس در این پرستاران به صورت درد کمر، فرسودگی، پرخوری و چاقی بروز کرده و ۸۵% از آن ها پس از درمان بهبود زیادی در علائم نشان دادند.

با توجه به پتانسیل طب سوزنی گوش در کنترل اضطراب، مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته است. یکی از این تحقیقات در مورد درمان اضطراب در بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی حاد در اتریش انجام شده است. شدت مشکل در این بیماران به حدی بوده است که برای مراجعه به پزشک نیاز به آمبولانس داشته اند. مشخص شده که طب سوزنی گوش برای کاهش اضطراب و استرس در اینگونه بیماران در هنگام انتقال آن ها به بیمارستان بسیار موثر بوده است.

بررسی انجام شده در کوبا در سال ۲۰۰۸ تاثیر طب سوزنی گوش همراه با گیاه درمانی برای درمان اختلال عمومی اضطراب نشان داد ۷/۸۶% از بیماران به درمان پاسخ مثبت دادند بدان معنا که علائم در آن ها بسیار بهبود یافته و رضایت از درمان حاصل گردید.

در هر جلسه درمانی، درمانگر طب سوزنی همیشه از یک پروتکل منحصر بفرد استفاده نمی کند زیرا درمان باید متناسب با تغییرات درمانی حاصله تغییر کند؛ بدان معنا که ارزیابی نوع درمان به علائم و نشانه های تظاهریافته بستگی دارد.

نتایج

۶۶/۴۳% دانش آموزان شرکت کننده در این بررسی میزان بالایی از اضطراب و ۶۲/۳۶% حد متوسطی از اضطراب را  دارا بودند. با استفاده از روش نیمه دائمی در طب سوزنی گوش (استفاده از سید «دانه یا seed») و پس از ۸ جلسه یا برای برخی افراد پس از ۱۲ جلسه و ۱۵ روز پس از اتمام دوره درمان، کاهش میزان استرس نسبت به گروه کنترل بسیار مشهود بود.

 

طب سوزنی گوش برای بهبود و درمان نواع اختلالات روحی- هیجانی در کلینیک طب سوزنی دکتر انصاری انجام می شود.

تهرانسعادت آبادمیدان کتابابتدای بلوار کوهستانپلاک ۲۸- طبقه فوقانی داروخانه دکتر شاهرودیکلینیک طب سوزنی

تلفن:۲۲۳۸۶۵۰۱-۰۲۱

۲۶۷۶۷۲۰۵ -۰۲۱

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.