درمان استرس پس از سانحه (PTSD) با لیزر خاطرات

بروز حوادث استرس زا باعث آسیب پذیری و احساسات منفی از جمله ترس و استرس شدید و متعاقبا بماری های روحی و جسمی فراوان در فرد می گردد. اما به یاد داشته باشید که با توجه به پیشرفت های دنیای امروز بهبودی امکان پذیر است و شما می توانید مجددا به یک زندگی نرمال و شاد برگردید. لیزرآکوپانکچر گوش یا طب سوزنی گوش روشی بسیار موثر برای درمان انواع فوبیا و اختلال PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه است. این بدان معنا نیست که آنچه برای شما اتفاق افتاده است، فراموش خواهید کرد و ما قطعا به دنبال این نیستیم که شما هیچ احساسی نداشته باشید، بلکه حس آزاردهنده شما نسبت به آن حادثه کاملا از بین می رود و یا تعداد دفعاتی که آن حادثه را مرور می کنید بسیار کاهش یافته و مدیریت آن برای شما امکان پذیر خواهد شد؛ بدین ترتیب زندگیی شما دیگر تحت کنترل افکارتان نیست، بلکه این شمایید که آن ها را کنترل می کنید.

 PTSD چیست؟

تقریباً همه افراد در برهه ای از زندگی با پریشانی یا حادثه بسیار ناخوشایند روبرو می شوند  که دیدگاه آن ها را نسبت به جهان یا خود به چالش می کشد. تقریباً به دنبال چنین تجربیاتی یک سری واکنش روانشناختی در فرد ایجاد می شود که بخشی از پاسخ طبیعی انسان به استرس شدید است. بیشتر افراد طی هفته ها و ماه ها پس از این حادثه با کمک اعضای خانواده و دوستان بهبود می یابند. اما عده ای نیز وجود دارند که بهبودی در آن ها به راحتی انجام نمی شود و مشکلات جدی تر را به دنبال دارد و این موارد، اغلب به درمان نیاز دارد.

برخی از افرادی که یک رویداد آسیب زا را تجربه می کنند، به سمت بیماری مزمنی معروف به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) می روند و بین ۵ تا ۴۰ درصد بازماندگان تروما ممکن است دچار PTSD شوند.برخی افراد بیش از دیگران تحت تأثیر قرار می گیرند، و پاسخ همه به یک تروما یا حادثه ناراحت کننده یکسان نیست  و عوامل زیادی در این امر دخیل هستند. به نظر می رسد، ترکیبی پیچیده از آنچه که شخص قبل از تروما بوده، تجربه فرد از دیگر وقایع ترسناک در گذشته، شدت ترومای فعلی و آنچه در زندگی آنها هنگام تلاش برای بهبودی اتفاق می افتد، در این امر دخیل است. صرف نظر از علل، درمان مؤثر در افزایش شانس بهبودی بسیار مؤثر است.

تروما مسئله ای بسیار شخصی است. چیزی که باعث آسیب یک شخص می شود، می تواند برای دیگران از اهمیت کمتری برخوردار باشد. منشأ این تغییر در واکنش افراد به حوادث ناشی از تفاوت در شخصیت فردی، ارزش ها و اعتقادات و تجربیات قبلی آنها (به ویژه سایر وقایع آسیب زا در زندگی آنها) است. همچنین، تجربه هر فرد از یک حادثه منحصر به همان فرد است. با این حال، در همه موارد فرد یک حادثه تهدیدآمیز را تجربه کرده که باعث شده است با ترس شدید، درماندگی یا وحشت با آن پاسخ دهد.

همانطور که در بالا گفته شد، لیزرآکوپانکچر گوش یا طب سوزنی لیزری گوش روشی موثر در درمان PTSD است. بررسی ها نشان داده است ورود سوزن به نقاط خاصی از گوش تاثیر قدرتمندی در پاکسازی موضوعات آزاردهنده از مغز دارد؛ ورود سوزن تغییرات شیمیایی در سیستم لیمبیک مغز را موجب می شود که بر احساسات و هیجانات، رفتارها، حافظه بلند مدت و بویایی اثر می گذارد. بر این اساس، بیماران پس از این نوع درمان تفاوت هایی در آنچه در باره آن فکر می کنند یا به خاطر می آورند، احساس خواهند کرد.

در لیزرآکوپانکچر گوش، نقاط گوش با لیزر کم توان تحریک می شوند. این عمل باعث انجام سری واکنش های خاص در سیستم های مختلف مغزی می گردد که باعث می شود احساس آزاردهنده نسبت به حادثه ترومایی از بین برود و تعداد دفعات به یاد آوردن آن نیز بسیار کاهش یابد. نمونه های بالینی فراوانی از درمان خاطرات بد گذشته و نیز انواع فوبیا با این روش وجود دارد که می توانید در همین سایت یا اینستاگرام (@dr.Abbas_Ansari) مشاهده نمایید.

 

 

منبع:

The use of auricular acupuncture to reduce preoperative anxiety  By Wang, S.-M. et al.

Clinical Research Unit for Anxiety Disorders St. Vincent’s Hospital Sydney © ۲۰۱۰, www.crufad.org

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.