درباره اوریکولوتراپی و طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی است که ارزش آن در طول هزاران سال به اثبات رسیده است. طب سوزنی گوش نیز زیرمجموعه‌ای از طبّ سوزنی است. نخستین نوشته در زمینه طب سوزنی گوش، کتاب امپراتور زرد است که ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نگاشته شده است.

شصت سال پیش، پزشک فرانسوی، پال نوژیه تحولی اساسی و بنیادین در طب سوزنی گوش ایجاد کرد؛ به همین علت، او را پدر طب سوزنی گوش می‌نامند و موجب افتخار است که از دکتر نوژیه در صفحه ۲۳ همین کتاب نقل شده است: «منشأ طب سوزنی گوش، چین یا ایران باستان بوده است.»

در همین راستا، ضروری می‌دانم توجه علاقمندان را به نکته‌های زیر جلب ‌کنم:

  • در گوش خارجی تاکنون بیش از ۲۰۰ نقطه کشف شده است.
  • طب سوزنی گوش روشی آسان، مؤثر، ارزان و از نظر تأثیر، سریع است.
  • طب سوزنی گوش، تنها در درمان بیماری‌ها کاربرد ندارد، بلکه در تشخیص بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • به چند صورت می‌توانیم از جنبه تشخیصی گوش استفاده کنیم که عبارتند از: ظاهر گوش و تغییر رنگ آن به شکل نقطه‌هایی به رنگ قهوه‌ای، قرمز و مشکی؛ حساسیت آن به فشار با پروب و یا از طریق دستگاه نقطه‌یاب، که نشان‌دهنده افزایش پتانسیل است.

در طب سوزنی گوش، نظریه رفلکسی داریم؛ به این شکل که هر قسمت و عضوی از بدن، نقطه‌ای متناظر در گوش دارد که با بیماری آن عضو، آن نقطه متناظر در گوش به لمس و فشار حساس می‌شود، که به آن نقطه رفلکس می‌گویند.

 

این سایت، مکانی برای جمع آوری اطلاعات در زمانه طب سوزنی گوش و  متعلق به تمام کسانی است که برای ارتقا طب سوزنی گوش تلاش می کنند

 

دکتر عباس انصاری/ پزشک و متخصص طب سوزنی از چین/ مترجم کتاب اوریکولوتراپی، تشخیص از طریق زبان، اطلس رنگی نقاط طب سوزنی، بادکش درمانی

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.