تشخیص بیماری بر اساس تغییرات گوش خارجی

وقتی پزشکان سنتی طب سوزنی تغییرات بسیاری را در رنگ و شکل زبان و در ویژگی‌های جزئی مربوط به ضربان رادیال مچ گزارش نمودند، درمان‌گران طب سوزنی گوش نیز بر ارزش تشخیصی بررسی گوش خارجی از طریق مشاهده تکیه کردند و مشخص شد نقاط تیره رنگ، پوسته های سفید روی گوش، برآمدگی و چین های پوستی گوش هرکدام نشان از بیماری مشخصی در داخل بدن دارد.

۱- نقاط تیره رنگ

نقاط قرمز روشن، ارغوانی یا قهوه‌ای در نواحی مشخصی از سطح گوش معمولاً نشان‌دهنده التهاب شدید در بدن هستند. لکه‌ای که قرمز روشن است نشان‌دهنده واکنش شدید دردناک است، در حالی که قرمز تیره در بیمارانی دیده می‌شود که سابقه بیماری مزمن داشته‌اند. این لکه‌های رنگی را نباید با خال‌های معمولی که لزوما بیانگر وضعیتی تشخیصی نیستند اشتباه گرفت. اگر به این قسمت‌های رنگی گوش فشار وارد آورده شود، آن لکه معمولاً هنگام لمس درد می‌گیرد. عدم وجود چنین لکه‌هایی بیانگر این نیست که هیچ مشکلی وجود ندارد، ولی وجود چنین قسمت‌های رنگی روی گوش نشان می‌دهد که احتمال بالای بعضی انواع پاتولوژی در بخش متناظر بدن وجود دارد. این لکه‌های رنگی با رفع بیماری و بهبود ناحیه مربوطه در بدن، به تدریج محو می‌شوند.

۲- پوسته پوسته‌های سفید

پوسته‌های سفید و زبر، قسمت‌های بدون پوست، پوست‌ریزی (پوسته پوسته شدن) و قسمت‌های شوره مانند در سطح گوش معمولاً نشان‌دهنده شرایط مزمن در بدن است. سفیدی ناحیه قلب در سطح گوش که با ناحیه‌ای قرمز احاطه شده باشد، معمولاً روماتیسم قلبی را نشان می‌دهد. در معاینه دقیق گوش بیماران مختلف می‌توانیم خشکی برخی از قسمت‌های پوست را مشاهده کنیم. این مشاهده سطح پوست دقیقاً مطابق با یک اختلال مزمن است.

پوسته های ورقه شده در ناحیه مربوط به قلب روی گوش بیمار، وضعیت بسیار حاد شریان های اصلی قلب را نشان می دهد.

 

۳- بافت‌های فیزیکی و برآمدگی‌های پوست

مناطق خاص سطح پوست گوش می‌تواند برآمدگی‌های لکه‌ای شکل، فرورفتگی‌های بسیار کم‌عمق، مناطق زبر با پوست ضخیم یا جوش‌های تاول مانند روی سطح پوست داشته باشد. این پاپول‌های کوچک و محصور، برآمدگی‌های سفت پوست گوش هستند که می‌توانند رنگ و ظاهر نرمال، قرمز، سفید یا جوش‌های سفید با هاله قرمز داشته باشند. گاهی برآمدگی خاکستری تیره دیده می‌شود.

 

۴- چین ناحیه لوب

چین‌های مورب روی پوست لوب به انواع خاصی از اختلالات سلامت مربوط می‌شوند‌ و بیشتر بیان‌گر احتمال ایجاد مشکل شریانی است که سطح فشار خون بیمار یا سطح کلسترول سرم را نشان می‌دهد.

 

تغییراتی که به تازگی بر روی سطح گوش یا زبان خود مشاهده می کنید می تواند نشان از بیماری یا مراحل اولیه یک بیماری در داخل بدن باشد که بهتر است هرچه زودتر به فکر درمان آن باشد.

 

 

منبع : A Manual of Auriculotherapy, by Terry Oleson, 2004

مترجم: دکتر عباس انصاری

این کتاب با نام “طب سوزنی گوش (اوریکولوتراپی)” در سال ۱۳۹۵ به چاپ رسیده است.

 

 

تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.