تاثیر کافئین بر افزایش ضربان قلب ، ایجاد بیخوابی ، افسردگی ،دمای بدن ، آنزیمها ،اضطراب ،عدم تعادل

تاثیر کافئین روی قلب

کافئین بطور گسترده در بسیاری از نوشیدنیها مثل قهوه ،چای و نوشیدنیها به کار می رود. کافئین بطور طبیعی در برگها و دانه های گیاهان گوناگون وجود دارد . اگر در نظر بگیرید که کافئین روی بدن شما تاثیرات مهمی می گذارد ، یکی از آنها اثر مستقیم روی ضربان قلب است.

ویژگیها

روزگاری گمان میرفت ، کافئین از طریق معده و روده کوچک وارد خون انسان می شود  وشروع به تحریک سیستم عصبی مرکزی می نماید . کافئین گیرنده های واقع در سلولها را تحریک نموده و سبب افزایش ضربان قلب می شود . بالا رفتن ضربان قلب ونتیجه تاثیرات این محرک این است که جریان خون تسریع شده و قند خون ، ادرار و دمای بدن را بالا می برد .

عملکرد

از لحاظ روانشناسی ، کافئین  گیرنده های قلب را بوسیله قطع آنزیم فسفودی استراز ، جهت تپیدن  سریع تر قلب را تحریک می نماید .  فسفودی استراز با آنزیم دیگری بنام چرخه AMP جهت رساندن ضربان قلب به میزان نرمال عمل می کند .هنگامی که فسفودی استراز قطع می شود ، سیستم گردنی دیگر تاثیری ندارد و ضربان قلب بالا می رود .

بازه زمانی

بلا فاصله ۱۵دقیقه پس از مصرف کافئین ، ضربان قلب بالا رفته و حدودا ۶ ساعت طول می کشد تا ضربان قلب نزول کند . کافئین در بدن ذخیره نمی شود ولی سرانجام در ادرار دیده می شود . بنا به  تحقیقات در دانشگاه میشیگان ،  حساسیت اشخاص نسبت به  کافئین  متفاوت می باشد ، یعنی بطور میانگین  کافئین در هر دقیقه ضربان قلب را ۳ ضربه بالا می برد .

فوائد

بعضی اوقات ورزشکاران از کافئین برای بهبود کارآیی خود استفاده می کنند . بنا به تحقیقات دانشگاه واشنگتن ، مدتی کافئین در لیست موارد ممنوع المپیک بود و اکنون این ممنوعیت برداشته شده است .  بنا به تحقیقات دکتر مارک جنکینز در دانشگاه رایس ، کافئین نه تنها عملکرد شناختی و تمرکز را بهبود می بخشد بلکه به دلیل تاثیرآن روی ضربان قلب ، بطور قابل ملاحظه ای کارایی استقامت قلبی عروقی را نیز بالا می برد.

ملاحظات

میزان تاثیر کافئین بستگی به سایز و تحمل انسان دارد . کسانی که سنگین وزن تر هستند ، معمولا تحمل بیشتری نسبت به اثرات کافئین دارند . در مقایسه با کسی که کافئین را یکبار درهفته یا بصورت غیر منظم استفاده می نماید ، روی ضربان قلب او تاثیر کمتری دیده خواهد شد .

هشدار

بنا به تحقیقات دانشگاه میشیگان ، اگر شخصی مقدار زیادی کافئین مصرف کند ، به علت تحریک  اعصاب مرکزی دچار بی خوابی می شود . کمبود خواب منجر به اضطراب ، عدم تعادل رفتاری و حتی افسردگی خواهد شد . کافئین اعتیاد آور است و اگر مرتب استفاده شود وابستگی ایجاد می کند تا شخص بتواند بیدار بماند .

فهرست غذاها و نوشیدنیهایی که دارای کافئین هستند

با وجودی که کافئین در غذاهای متنوع گوناگون و نوشیدنیهای الکلی مصرف می شود ،دریافت آن از منابع کمی است . این منابع شامل برگهای چای ، دانه های کاکائو (که با آن شکلات تهیه می شود) ، آجیل کولا و دانه های قهوه می باشند . برخی از غذاها و نوشیدنیهای رایج که کافئین دارند شامل شکلات  نوشیدنیهای ملایم ، قهوه و بستنی می باشند .

 

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.