بهبود عوارض بیماری های مزمن تنفسی با لیزرآکوپانکچر

طب سوزنی عبارت است از تحریک نقاط خاصی از بدن با سوزن های ظریف با هدف درمان و پیشگیری از بیماری، اما امروزه با توجه به پیشرفت های علمی، این نقاط تنها با سوزن تحریک نمی شوند، بلکه می توان جهت تاثیر بیشتر، این نقاط را با لیزر کم توان تحریک نمود.

یکی از مکانیسم های اصلی درمان از طریق طب سوزنی به جریان انداختن مجدد جریان های انرژی راکد یا مسدود شده در بدن است. بدان معنا که تحریک این نقاط، بسته به نوع بیماری، باعث افزایش، کاهش یا به جریان انداختن انرژی بدن می شود. به همین ترتیب، لیزر آکوپانکچر با داشتن این تاثیرات و نیز اثرات ضد التهابی، ضد درد و تقویت بازسازی سلول ها باعث بهبود یا درمان بسیاری از بیماری ها می گردد.

بررسی ها نشان می دهد این روش درمانی تاثیر بسیار مثبتی بر بیماری های مزمن تنفسی دارد و این تاثیر از طریق کمک به تبادل گازها و بهبود عملکرد ریه ها و نیز ارتقاء سیستم ایمنی صورت می گیرد.

در تحقیقات انجام شده مبتنی بر استفاده از لیزر کم توان و نوردرمانی، چندین اثر فوق العاده از جمله تغییر در وضعیت اکسیداسیون و احیای میتوکندری که منجر به افزایش سنتز ATP (مولکول حامل انرژی در بدن که بدون آن بدن قادر به انجام هیچ کاری نیست) مشاهده شده است.

 

آسم برونشیال از جمله بیماری های تنفسی است که علامت اصلی آن اختلالات التهابی و مزمن راه های تنفسی است که به مرور باعث انسداد این مسیرها و درنتیجه بروز آمفیزم، برونشیت مزمن و دیگر بیماری های تنفسی می گردد. مسلما مهمترین مکانیسم درمانی برای این بیماری، مهار واکنش های التهابی و کمک به بازسازی سلول ها است. سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و احساس سنگینی و فسار در قفسه سینه از علائماین بیماری هستند. عامل اصلی این بیماری التهاب نایژه و راه های هوایی ریه ها است. مواد مخاطی ترشح شده به عنوان یک واکنش التهابی، باعث انسداد راه های هوایی و درنهایت تنگی نفس می گردد. این مشکل در ایالات متحده و در کودکان شایع است.

لیزرآکوپانکچر یکی از درمانی های موثر، ایمن و بدون عارضه برای مشکلات مزمن تنفسی از جمله آسم برونشیال است. این روش که از طریق تحریک نقاط طب سوزنی با لیزر کم توان صورت می گیرد، به طرق زیر بر فعالیت های سلولی اثرگذار است:

کمک به بازسازی سلول، تحریک واکنش های ضدالتهابی، کمک به کاهش ورم یا ادم، کاهش تشکیل فیبروز بافتی، تحریک عملکرد اعصاب، تحریک تولید نیتریک اکساید (یکی از مواد ضروری در بدن که باعث افزایش جریان خون و درنتیجه افزایش رساندن مواد مغذی و اکسیژن به عضلات می شود)، کاهش تشکیل هیستامین (ماده التهاب زا) و تحریک تولید اندورفین ها.

بررسی های انجام شده بر گروهی از کودکان مبتلا به آسم نشان می دهد گروه درمان که ۱۲ جلسه درمان با لیزرآکوپانکچر دریافت کرده بودند، افزایش معناداری در پارامترهای تنفسی نسبت به گروه کنترل نشان دادند.

پزشک طب سوزنی علاوه بر مشاهده نتایج آزمایشات شما، تشخیص نوع آسم را از روی مشخصات نبض و زبان بیمار نیز انجام می دهد. به عنوان مثال پوشش سفید رنگ و چسبناک زبان و نبض کند نشاندهنده گرفتگی ریه بر اثر خلط است و بنابریان اصل درمانی مبتنی بر دفع خلط خواهد بود. در بیمار دیگری که پوشش زبان زرد و چسبناک است اما نبض کند نیست و بیمار علاوه بر خلط، تب نیز دارد، تشخیص حمله گرما به ریه ها داده می شود و اصل درمانی خارج کردن گرما و خلط از ریه ها خواهد بود.

 

 

 

منابع

Evaluation of the improvement effect of laser acupuncture biostimulation in asthmatic children by exhaled inflammatory biomarker level of nitric oxide. Dabbous OA, Soliman MM, Mohamed NH. Lasers Med Sci. 2017 Jan;32(1):53-59

Role of laser acupuncture in chronic respiratory diseases, Amany R.Mohamed, aMarwa M.Shaban. Volume 63, Issue 4, October 2014, Pages 1065-1070.

Yellow laser acupuncture — A new option for prevention and early intervention of lifestyle-related diseases: A randomized, placebo-controlled trial in volunteers. Daniela Litscher, Guangjun Wang, Ingrid Gaischek. Laser Ther. 2015 Mar 31; 24(1): 53–۶۱٫

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.