بهبود عوارض بیماری فلج مغزی (سی پی) در کودکان

یکی از شایع‌ترین اختلالات مادرزادی در کودکان فلج مغزی است که بر حرکت و وضعیت بدن تاثیر می گذارد. این بیماری مرتبط با آسیب مغزی یا مشکلاتی در رشد طبیعی مغز است که از نوع خفیف تا شدید دیده می‌شود و وضعیت و بستگی به شدت آسیب مغزی دارد.

تأثیر لیزرکوپانکچر بر عوارض بیماری سی پی

طب سنتی چین معتقد است افراد مبتلا به سی پی از کمبودهای سرشتی ( ژنتیکی) جوهره و خون و کمبود سرشتی چی یا انرژی اعضای داخلی رنج می برند که این موارد به طور کلی منجر به کمبود چی یا انرژی کلی بدن و عدم تغذیه اعضای بدن و فقدان شفافیت روح و ذهن می گردد.

بررسی ها نشان می دهد الکتروآکوپانکچر به اضافه موکسا گذاری تأثیر بالینی فیزیوتراپی را در درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی تا حد زیادی افزایش می دهد.
در گروه درمانی کودکان هم از طب سوزنی و هم فیزیوتراپی استفاده کردند. نتایج با بیمارانی که تنها از فیزیوتراپی استفاده کرده بودند، مقایسه شد و نشان داد میزان بهبود در کودکانی که از هر دو روش بهره برده بودند، ۹۲.۹% است و طب سوزنی می‌تواند تاثیر فیزیوتراپی را تا ۱۴% درصد یا بیشتر افزایش دهد.
در این مطالعه از ۸۰ بیمار مبتلا به فلج مغزی با میانگین سن ۲±۵ سال استفاده شد. در گروه درمان کودکان با الکترواکوپانکچر بدن و ناحیه سر (طب سوزنی الکتریکی)، موکسا و فیزیوتراپی بهره بردند.
استفاده از سوزن در طب سنتی چینی برای انجام طب سوزنی اجتناب ناپذیر است، اما امروزه نقاط طب سوزنی به جای تحریک با سوزن می تواند با لیزر کم توان تحریک شود. این روش  مزایای بسیار بیشتری نسبت به طب سوزنی سنتی دارد که در مواردی مثل فلج مغزی کودکان که بیماران در رده سنی زیر ۸ سال قرار می گیرند و مسلماً ترس از سوزن دارد، بیشتر حائز اهمیت است. لیزرآکوپانکچر یا طب سوزنی لیزری کاملا بدون درد است، به ویژه این که در درمان فلج مغزی یا سی پی از نقاط ناحیه سر نیز استفاده می شود. اگرچه سوزن های طب سوزنی بسیار ظریف هستند و در طب سوزنی بدن بیمار درد بسیار کمی تنها در لحظه ورود سوزن حس می‌کند، اما در سی پی مجبور به استفاده از نقاط ناحیه سر هستیم که درد بیشتری نسبت به طب سوزنی بدن دارد، اما با استفاده از لیزر موضعی ناحیه سر دیگر نیازی به استفاده از سوزن نخواهیم داشت و کودکان هیچ درد یا ناراحتی در ناحیه سر و بدن ندارند، چرا که این لیزر کاملاً بدون درد و بدون ایجاد گرما است.

بررسی دیگر انجام شده بر روی ۳۳ بیمار مبتلا به فلج مغزی یا CP نشان می دهد لیزر موضعی ناحیه سر، درمانی موثر بر روی اغلب بیماران سی پی است و باید به عنوان یک درمان مکمل و موثر مورد توجه قرار گیرد، چراکه بسیاری از علایم بیماران را بهبود و افزایش کیفیت زندگی می شود و به همین دلیل است که در درمان سی پی با لیزرآکوپانکچر نقاط ناحیه سر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ چراکه این نقاط مغز را تحریک و برای روح و ذهن مفید هستند. از نقاط ناحیه بدن نیز برای برطرف کردن فلج و تسکین درد استفاده می شود. در روش موکسا گذاری از اعمال گرما بر روی بعضی از نقاط استفاده می‌شود که باعث برطرف شدن انسداد مسیرهای انرژی و تقویت عضلات می گردد. همچنین، ترمیم و رشد مجدد سلول های عصبی با استفاده از لیزر آکوپانکچر صورت می گیرد و به همین خاطر است که کودکان بعد از انجام لیزر آکوپانکچر دیگر مانند قبل دست و پاهای خود را جمع نمی کنند و کنترل بیشتری بر عضلات بدن و صورت دارند.

منابع:

  1. Acupuncture Alleviates Cerebral Palsy, HealthCMi (Healthcare Medicine Institute), 19 June 2017. https://www.healthcmi.com/Acupuncture-Continuing-Education-News/1763-acupuncture-alleviates-cerebral-palsy.
  2. Jiao YX et al. Therapeutic Observation of Electroacupuncture plus Moxibustion for Infantile Cerebral Palsy [J], Shanghai Journal of Acupuncture and Moxibustion, 2017, (05):525 – ۵۲۸٫
  3. Xie AS & Liu LX. (2015). Clinical Observations on Acupuncture and Massotherapy for Cerebral Palsy-salivation. Shanghai Journal of Acupuncture and Moxibustion. 34(6).
  4. Jiao YX et al. Therapeutic Observation of Electroacupuncture plus Moxibustion for Infantile Cerebral Palsy [J], Shanghai Journal of Acupuncture and Moxibustion, 2017, (05):525 – ۵۲۸٫
  5. Xie AS & Liu LX. (2015). Clinical Observations on Acupuncture and Massotherapy for Cerebral Palsy-salivation. Shanghai Journal of Acupuncture and Moxibustion. 34(6).

 

آدرس: تهران- خیابان ولی عصر- بالاتراز پل همت- روبروی خیابان دهم گاندی- ساختمان ۷۹۰- واحد ۹ – مطب دکتر عباس انصاری

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۰۵

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.