افزایش ذخیره تخمدان با طب سوزنی در کشورهای مختلف

AMH پایین! آیا دیگر تخمکی تولید نمی‌کنم؟ آیا ذخیره تخمدان من کم شده یا نارسایی زودرس تخمدان دارم؟

اول از همه، AMH پایین به چه معناست؟ AMH مخفف (Anti-Murllerian Hormone) است و توسط فولیکول‌های کوچک در تخمدان‌ها تولید می‌شود. فولیکول کیسه کوچک پر از مایعات و حاوی تخمک است. هرچه سطح AMH پایین‌تر باشد، فولیکول‌های کوچک کمتری وجود دارد؛ در نتیجه تخمک‌های کمتری در تخمدان‌ها باقی مانده است.

 درصورتی‌که سطح AMH در سنین کمتر از ۴۰ سال کمتر از ۰٫۳ نانوگرم در میلی‌لیتر باشد، اغلب تشخیص کمبود یا کاهش ذخیره تخمدان یا نارسایی زودرس تخمدان داده می‌شود.

آیا یک زن می‌تواند با وجود کمبود AMH، ذخیرۀ تخمدانی کاهش‌یافته یا نارسایی زودرس تخمدان همچنان بارور شود؟

پاسخ: گاهی اوقات در صورت درمان اصولی با طب سوزنی و گیاهان دارویی این عمل امکان‌پذیر است. در اینجا دو مورد از دکتر لی (Dr. Lee) از ارواین (Irvine) کالیفرنیا آورده شده است:

 

مورد ۱

آزمایشات کَتی ۳۵ ساله، میزان FSH را برابر ۲۳٫۶ و AMH را برابر ۰٫۱۶ (کمترین مقدار قابل اندازه‌گیری در آزمایشگاه) نشان می‌داد. متخصص اندوکرینولوژی تولیدمثل (RE) به ایشان گفته بود چون AMH او کم است،  IVF با تخمک اهدایی تنها راه بارداری است.

او در ژوئیه ۲۰۱۱ به مطب من آمد و با طب سوزنی و درمان گیاهی در یک سال سه بار حامله شدهه (که دو بارداری اول منجر به سقط گردید) و در بارداری سوم پسرش در ۲۰۱۳ به دنیا آمد.

معنی AMH کمتر از ۰٫۱۶ در مورد وی به چه معناست؟ آیا او ذخیره تخمدانی کاهش‌یافته داشت م مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان بود؟ در مورد او، سطح AMH پایین دلالت بر این داشت که تعداد فولیکول‌های در حال رشد کمتری در آن سیکل داشته است.

این بدان معنا نیست که هیچ تخمکی در تخمدان‌های او باقی نمانده و همچنین به معنای نارسایی تخمدان‌های او نیست. درک این نکته ضروری است که قبل از رسیدن فولیکول‌ها به اندازه‌های کوچک ۲ تا ۵ میلی‌متری، این فولیکول‌ها در ابعاد بسیار کوچک میکروسکوپی در ابعاد ۳۰ تا ۶۰ میکرومتر و به نام فولیکول‌های اولیه باقی می‌مانند.

این فولیکول‌های اولیه مقدار قابل توجهی AMH تولید نمی‌کنند؛ از این ر.، قابل تشخیص نیستند، اما به هرحال، در بافت تخمدان‌ها وجود دارند.

این فولیکول‌های اولیه حدود ۹ ماه در تخمدان‌ها باقی می مانند تا مراحل اولیه و ثانویه را طی کنند و به اندازه کافی بزرگ شوند و به سایز فولیکول‌های آنترال که در سونوگرافی قابل مشاهده هستند، برسند. در این سایز است که فولیکول آنترال شروع به تولید مقادیر قابل اندازه‌گیری AMH می‌کنند.

رمانی که AMH کم است و به این نتیجه می‌رسید که نارسایی تخمدان وجود دارد، مانند این است که بگویید کارخانه اتومبیل زممانی‌که تولید کمتری دارد، از دور خارج است. این معنی ممکن است صحیح باشد،اما دلایل دیگری مثل اعتصاب نیروی کار یا کمبود برخی از قطعات خودرو نیز ممکن است دلیل تولید کمتر اتومبیل باشد. کلید موفقیت در هر دو مورد، هم ماشین و هم تخمک، دانستن چگونگی از شروع مجدد تولید است. اینجاست که دانش کافی در مورد طب سوزنی چینی و گیاهان دارویی و داروهای غربی، تخصص بالینی گسترده و تجربه موفقیت‌آمیز مورد نیاز است.

مورد ۲

زن ۴۰ ساله اهل سن دیگو در تاریخ ۹/۱۰/۲۰۱۱ به کلینیک طب سوزنی من در ارواین مراجعه کرد. FSH وی در ۸/۲۰۱۱ برابر با ۳۸mIU/ml بود. AMH او در ۶/۲۰۱۰ برابر با ۰٫۳ میلی‌گرم در میلی‌لیتر و مقدار پایینی بود. به او نیز گفته شده بود به دلیل کمبود AMH و کاهش ذخیرۀ تخمدان، تنها گزینه، IVF با تخمک‌های اهدایی است. وی درمان خود را با من آغاز کرد و در ۲۰۱۱/۱۱/۴ به‌طور طبیعی با طب سوزنی و طب گیاهی باردار شد. پسرش در ژوئیه ۲۰۱۲ به دنیا آمد.

او برای فرزند دوم مجدداً در تاریخ ۱/۵/۲۰۱۳ و در سن ۴۲ سالگی به من مراجعه کرد. در آن زمان FSH برابر با۴۳ ، E2  یا استرادیول برابر ۷۴ وAMH  کمتر از ۰٫۱۶ بود. او با طب سوزنی و طب گیاهی مجدداً به‌طور طبیعی در ۳/۲/۲۰۱۳ باردار شد. وی اکنون ۴۳ ساله است و در ۱۲/۲۰۱۳ زایمان کرد.

متخصص زنان در سن دیگو با اولین بارداری او بسیار شگفت‌زده شده بود، اما با دومین زایمان طبیعی با طب سوزنی و درمان گیاهی در سن ۴۳ سالگی، با FSH  برابر ۴۳ و AMH کم‌تر از ۰٫۱۶ نانوگرم در میلی‌لیتر بسیار بیشتر شگفت‌زده گردید. باز هم، AMH پایین او به این معنی است که در طول سیکل ماهانه فولیکول آنترال در حال رشد کمتری داشته است، اما اگر کسی بداند که چگونه به آن تخمک کمک کند، تنها یک فولیکول که حاوی یک تخمک مطلوب است، برای یک بارداری موفق کافی است.

آیا AMH می‌تواند افزایش یابد؟ بله.

در حال حاضر در حال درمان یک زن ۳۹ ساله هستم. AMH او در ۲/۲۰۱۳ برابر با ۰٫۲۱ بود. او در اوایل ماه می ۲۰۱۳ طب سوزنی و گیاهان دارویی را در مطب من شروع کرد. AMH در اواخر ماه ژوئیه در همان سال، یعنی در کمتر از سه ماه به ۱٫۲ یا ۶ برابر افزایش یافت، هرچند هنوز باردار نشده است.

نکته: دو مورد فوق نشان می‌دهد که ممکن است فرد با طب سوزنی اصولی و درمان گیاهی با AMH کم به‌طور طبیعی باردار شود. این بدان معنا نیست که هر کس می‌تواند به‌طور طبیعی با طب سوزنی و درمان گیاهان در زمان کم بودن AMH باردار شود. همچنان سن مهم‌ترین عامل در تعیین کیفیت تخمک و نتیجه تلاش برای لقاح و بارداری طبیعی است. در زنان مسن با هر سطحی از AMH تخمک‌های اهدایی گزینه‌ای مؤثر است.

 

برای مشاهده نمونه دیگر افزایش ذخیره تخمدان در پیج اینستاگرام ما اینجا را کلیک کنید.

 

کانال تلگرام

۰۹۱۰۶۶۴۲۹۲۰

۰۲۱-۲۶۷۶۷۲۵

 

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.