آموزش ماساژ گوش برای درد کمر و گردن

انواع مختلف طب گوش (ماساژ گوش، طب سوزنی گوش، حجامت گوش و …) از گذشته های بسیار دور کاربرد داشته و اثربخشی آن در منابع مختلف ذکر شده است.

زز

بر اساس نظریات مستند دکتر پل نوژیه، پدر علم طب سوزنی گوش، بخش های مختلف گوش خارجی متناظر با بخش های مختلف بدن به صورت وارونه هستند. همانطور که در تصویر فوق می بینید لوب گوش متناظر با ناحیه سر جنین است و اگر دچار سردرد، درد چشم، دندان و به طور کلی بخش های مختلف موجود در سر هستید، ماساژ این نواحی می تواند درمان مکمل بسیار خوبی برای این مشکل باشد. و بالعکس، قسمت های فوقانی گوش متناظر با بخش های تحتانی بدن یعنی پاها می باشند.

UntitleVVd

در گذشته، ماساژ لوب گوش برای درمان سرماخوردگی و سوزن زدن لبه مارپیچ آن برای خارج کردن عوامل بیماریزا و رفع انواع کمردردها استفاده می‌شده است، در حالی که برای درمان سردرد برآمدگی غضروفی گوش خارجی را تحریک می‌کرده‌اند. در ماساژ گوش هر نقطه حساس گوش را به مدت ۱ یا ۲ دقیقه ماساژ دهید، این کار را روزانه یک یا دوبار تکرار کنید. با حرکتی دورانی و چرخشی ماساژ دهید. ابتدا توجه کنید که کدام جهت برای شما راحت‌تر است. ماساژ ضربه‌ای طولانی مدت روی بخش خاصی از گوش (کناره هلیکس خارجی یا کناره آنتی‌هلیکس) باعث کاهش تحریک بیش از حد سمپاتیک و رفع اسپاسم عضلانی می‌شود. ضربه‌های طولی به سمت پایین باعث انقباض ماهیچه‌ها و تحریک فعالیت سمپاتیک می‌شود، در حالی‌که ضربه‌های طولی به سمت بالا باعث ریلکس شدن ماهیچه‌ها و افزایش فعالیت پاراسمپاتیک خواهد شد. ماساژ شعاعی که از مرکز شروع می‌شود باعث تسکین پاراسمپاتیک و ریلکس شدن احشا و ایجاد آرامش می‌شود. ماساژ بخش دیگری از گوش (تراگوس به سمت پایین و خارج، از قسمت فوقانی به تحتانی) می‌تواند واکنش‌های سلولی و ارتباط بین دو نیمکره را تقویت کند، در حالی که ماساژ قسمت دیگر (تراگوس به سمت بالا و داخل از سمت تحتانی به فوقانی) باعث کند شدن متابولیسم و تضعیف ارتباط بین دو نیمکره مغز می‌شود.

منبع: راهنمای طب سوزنی گوش (اوریکولوتراپی)- مترجم: دکتر عباس انصاری

 

ویدئوی زیر ماساژ قسمتی از گوش را که در درمان درد کمر و گردن موثر است، نشان می دهد (دکتر عباس انصاری)

 

 

تلگرام: DrAnsariClinic@

اینستاگرام: Dr.Abbas_Ansari@

مطالب مرتبط

در رابطه با این مطلب نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.